featured

Akıncı irtifa rekoru kırdı

Bayraktar tarafından tasarlanan ve Ukraynalı motorla donatılan AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Türk havacılık tarihinde irtifa rekoru kırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “AKINCI TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38 bin 39 feet (11 bin 594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı. Tebrikler” ifadelerini kullandı.

Bayraktar AKINCI İstanbul Çorlu’daki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden yönetilen uzun uçuş faaliyeti kapsamında, havada 7.507 kilometre yol kat etti. Bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında 870 sorti yapan AKINCI, toplam 347 saat 28 dakikalık uçuş gerçekleştirdi.

Bayraktar AKINCI, 22 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen ilk atış testinde, ilk kez kullanılan milli olarak geliştirilen akıllı mühimmat MAM-C, MAM-L ve MAM-T ile hedefleri başarıyla vurdu.

Ukrayna ve Türkiye tarafından ortaklaşa tasarlanan yeni nesil AKINCI hücum insansız hava aracının ilk gösterimi Teknofest 2019 havacılık ve teknoloji festivali kapsamında İstanbul’da gerçekleşti. Daha sonra Baykar Savunma, Ukrayna-Türkiye savunma işbirliğinin en başarılı projelerinden biri olan AKINCI ile ilgili bir belgesel çekti.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da “AKINCI dün yaptığımız uçuş testinde 38 bin 39 feet irtifaya kadar yükselerek Milli bir hava aracıyla çıkılan en yüksek irtifa rekorunu kırdı. Kocaman bir Maşallah’ınızı alır. Bakalım 40 bin feet’e çıkıp kendi rekorunu ne zaman kıracak?” değerlendirmesinde bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir