AIRLINEHABER AİLESİNE BİR HAVACI DAHA GELİYOR

AIRLINEHABER AİLESİNE BİR HAVACI DAHA GELİYOR

Airlinehaber ailesinin fertlerinin sadece havacılardan oluştuğunu biliyorsunuz. Bu ailedeki arkadaşlarımızın hepsi birbirinden değerli insanlar.  Bu güzel aileye yeni bir isim daha katılıyor…

Bu yeni yazarımızın ismi Dr Rıza Haluk Kul…  Uçak ve Uzay yüksek mühendisi olmasının yanı sıra aynı zamanda akademisyen.

Dr. Rıza Haluk KUL, 1965’te İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini İTÜ’de Uçak Mühendisliği bölümünde 1986 yılında tamamladı. 1988 yılında tamamladığı yüksek lisans çalışmasında Uçak-Uzay Mühendisliği programında zamana bağımlı viskoz akışlar için hesaplamalı yöntemleri uyguladı.

1989-90 akademik yılında Belçika’da bulunan “von KARMAN Akışkanlar Mekaniği enstitüsünde turbo makineler içindeki akış optimizasyonu çalışmalarını tamamladı. Uzay Mühendisliği programında “Isı Geçişi için malzeme, yük ve şekil optimizasyonu” konulu doktora çalışmasını 1995 yılında bitiren Haluk KUL, askerlik hizmetini Hava Harp Okulu Öğretim Başkanlığı Havacılık Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak gerçekleştirdi.

Askerlik hizmetinin ardından Ankara’da bulunan HAVELSAN Hava Elektroniği şirketinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki uçuş simülatörlerine yönelik yazılım ve donanım araştırma geliştirme çalışmalarının yürütüleceği “Simülasyon Teknik Destek Merkezi” kurucu müdürlüğü görevini üstlenen Haluk KUL, görev bitiminde MNG Kargo Havayolları kuruluşu evresinde Mühendislik Müdürlüğü ve Teknik Kalite Müdürlüğü görevini üstlendi.

1999’dan beri TC Beykent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışan Haluk KUL Matematik Bilgisayar Bölüm Başkan yardımcılığı görevinin ardından Strateji ve Kalite Geliştirme koordinatörü ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Dr. Rıza Haluk Kul 2015 yılından itibaren İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uçak Gövde Motor Bakım Bölümünde kurucu bölüm başkanı olarak göreve başlamıştır. Halen ilgili bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

“Bilişim Sistemlerinin Temelleri ve Uygulamaları” başlıklı bir kitabı ve çok sayıda yayınlanmış bildiri ve makalesi olan Haluk KUL evli ve bir çocuk babasıdır.

Haluk Kul’un MAX kazaları ile ilgili NTV kanalına verdiği röportaj 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
F/O
1 yıl önce

öncelikle sizi bizlere kazandıran Sefa beye teşekkür ederim. Kariyerinize kimse laf söyleyemez. Önemli olan makalelerde akademik dil kullanmadan bizlere anlatmak istediğinizi yalın bir dille anlatmanız olacaktır. Hoş geldiniz diyorum. Başarılar

speedbrake
1 yıl önce

Müthis bir Kariyer bravo arkadaşa. B737 MAX lar hakkında ne düşünüyor acaba merak ettim

Hayırlı Olsun
1 yıl önce

Uzman kişiler her zaman lazım. Yakışmış Airlinehaber’e

SEFA ABİ
1 yıl önce

Bu abimizi Teknik AŞ nin başına koysak cağ atlatır bence. Ama ifadesi yandaş gibi görünmüyor.

S.Kırımlı
1 yıl önce

Memnun olduk ama….bir yığın yazar var. Bugüne kadar bir ikisi hariç hiç birinden haber-yorum okuyamıyoruz. Sefa İnan ve Rauf Eren dışında yazı yok. Arasıra E.İnanç beyin yazılarını keyiflee okuyoruz. O kadar. Diğerleri nerede, neden yazmazlar? Gelen gidiyor mu? Yazar bolluğu var ama yazı yok!

Hologram
1 yıl önce

Derslerimize girdiği için öok çok şanslıyız

Avionics
1 yıl önce

Akademisyenler yeter artık, bizlere saha insanı lazım, bizler uçak üretmiyeceğiz sadece bakım ve arızalarda çalışacağız.Hidrolikten gözü yanmış, elleri yağ ve tulumu gres olmuş kişiler gerçek hayatı anlatır