AİRBUS’ın Devi A380’in Özellikleri-Tasarımı ve yapımı (video)

AİRBUS’ın Devi A380’in Özellikleri-Tasarımı ve yapımı (video)

Geçmişte bir çok mucit buluşlarına ilham kaynaklarını doğada aramış ve çoğu zamanda başarılı olmuşlardı. Günümüzde mühendisleri her ne kadarda en gelişmiş bilgisayar yazılım porgramları desteklesede, tasarımların temel prensiplerini doğada ve hatta geçtiğimiz yüzyıllarda yapılan basit icatlarda bulmak mümkün. Doğanın işleyiş şeklini gözlemleyerek bunu teknolojiye transfer etme bilimi olan Bionics, her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Airbus mühendisleride A380’nin tasarımında bu felsefeyi izleyerek oldukça başarılı sonuçlar elde etmişler. Bu tür buluşların en ilginç örneklerini paylaştığım videoda seyredebilirsiniz.

Airbus A380 hakkında bir kaç çarpıcı detay:

  • – 24 metreyi aşan yüksekliği ile yaklaşık 8 katlı bir bina yüksekliğindedir.
  • – Uçakta toplam 530 km uzuluğunda kablo kullanılmıştır.
  • – Yolcu kabini toplam 550 metrekare alana sahiptir.
  • – Toplam kanat alanı 845 metrekare olup, bu alana 70 adet otomobil yada 2800 ayakta   duran insanı sığdırabilirsiniz.
  • – En büyük rakibi Boeing B747’ye göre koltuk başına %20 daha az yakıt tüketir. Bunda yolcu başına düşen gövde ağırlığının daha az olması yanı sıra daha verimli motorlar ve önden arkaya kadar kesintisiz uzanarak aerodinamik açıdan direnci azaltan üst katta rol oynamaktadır.
  • Tek sınıflı kabin konfigürasyonunda 853 yolcu taşıyabilen A380, maksimal 569 ton kalkış ağırlığına sahiptir. Maksimum 15200 km menzili olan Airbus A380’nin fiyatı yaklaşık 320 milyon Euro.

Airbus A380 ve McDonell Douglas MD-12;

90’lı yılların sonunda Boeing tarafından satın alınan McDonell Douglas, 1990’ların başında A380’e çok benzer bir uçağın projesini tanıtmıştı. MD-12 ismi verilmesi planlanan uçak yapılsaydı, 64 metre uzunluğa, 22 metre yüksekliğe sahip olacak ve  511 yolcu kapasitesi olacaktı.

Uçak kanatlarının tasarımında kuş kanatlarından esinlenilmiştir.
Geri
Etiketler:

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
timur soylu

HARİKA TESBİT, TEŞEKKÜR EDERİM 380 DENEME UÇUŞUNDS HANBURG LUFTHANSA DS AİRBUS UÇAGINI FABRİKADA İZLEME ŞANSİM OLDU