featured

AirAsia Group 72 milyon dolarlık kredi aldı

AirAsia Group, Malezya borsasına yaptığı açıklamada, AirAsia Group’un Sabah Development Bank ile 300 milyon Ringit (72 milyon USD) kredi için anlaştığını, ancak devlet garantisinin krediyi umduğu gibi desteklemediğini söyledi.

AirAsia’nın ana şirketi olan AirAsia Group, daha önce 2020 sonuna kadar kredinin 2,5 milyar Ringit (600 milyon USD) artırılması gerektiğini söylemişti, bunun 1,5 milyar Ringit’i (360 milyon USD) bankalardan.

Bununla birlikte, bu kredi kısmen belirli kalkınma projelerini finanse etmek ve aynı zamanda Sabah eyaletinin başkenti Kota Kinabalu’yu AirAsia’nın operasyonları için uluslararası bir merkez haline getirmesi ve Sabah eyaleti ürünlerini ve turizm bölgelerini geliştirmek ve tanıtmak için bir projedir.

“Kredinin temel amacı, tedarik zinciri bağlantılarını artırmak ve bu süreçte 100.000’den fazla yeni iş yaratarak Sabah’taki lojistiği geliştirmek” denildi.

Sabah İlerleme Partisi (SAPP) başkanı Yong Teck Lee, AirAsia’nın çalışır durumda kalması için sınırlı fonları riske atmanın eyaletin çıkarına uygun olmadığını iddia ederek, eyalet hükümetini krediyi durdurmaya çağırdı.

“AirAsia veya Malezya Havayolları’nı ayakta tutmak için herhangi bir yardıma ihtiyaç duyulursa, görevi üstlenmek federal hükümetin sorumluluğundadır” dedi.

Bu arada, Malaysia Airports Holdings, AirAsia aleyhine, borçlu olduğunu iddia ettiği tutarın 78,16 milyon Ringit’in (18,77 milyon ABD Doları) ödenmesini talep etmek üzere bir dava açtı.

Daha önce bildirildiği üzere AirAsia, 7 Ekim’de alacaklılarına, yaklaşık 200 milyon Ringit (48 milyon ABD Doları) tutarında bir borçluluk kabulü haline getirerek, 63,5 milyar Ringit’in (15,2 milyar ABD Doları) yeniden yapılandırmasını teklif etti.

Malaysia Airports Holding, AirAsia’nın teminatlı bir alacaklısıydı, bu nedenle havayolu şirketinin planladığı borç değişikliğinin dışında bırakılması gerektiğini savundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir