featured

AirAsia filosunun yüzde 90’ını yere indirdi

AirAsia Group’un Malezya’daki  COVID-19 salgınlarının yeniden yükselmesi nedeniyle Asya genelinde 200’den fazla uçaktan oluşan filosunun yaklaşık %90’ını yere indirdiğini söyledi.

105 uçakla en büyük pazarı olan Malezya şu anda tam kapanma altında.

AirAsia Malaysia, Çarşamba günü CAPA (Center for Aviation) etkinliğinde yaptığı açıklamada, AirAsia Malaysia’nın talebin Ağustos ayından itibaren toparlanmaya başlamasını ve hizmet verdiği 17 yerel havalimanının tamamına Ekim ayına kadar hizmet vermeye başlamasını beklediğini söyledi.

Asya genelinde COVID öncesi talep seviyelerine dönüşün 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar beklenmediğini söyledi.

Çeşitlendirme çabalarıyla ilgili olarak, grubun bir buçuk yıl içinde bir hava taksi hizmetinin yanı sıra Nisan ayında bir e-çağrı hizmeti başlatmayı planladığını söyledi.

“Hava taksisinin bir pilotun olmak üzere dört koltuğu olacak. Şu anda ekibimiz AirAsia’nın bu yaklaşan hizmetin üzerinde çalışıyor. Temmuz, Ağustos aylarında bazı sınırların açılmasını görmeye başlayacağız ve umarım buaçılma, dünya hava seyahatlerini normale döndürür”dedi.

AirAsia Group geçen ay art arda yedinci üç aylık kaybını bildirdi ve daha fazla likidite sağlamak için çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

31 Mart’ta sona eren 2021 ilk çeyrekte taşınan yolcu sayısı, bir yıl öncesine göre %90 düşüşle 976.968’e ulaştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir