ABD’den Suriye’de düşen Türk SİHA’sı hakkında açıklama

ABD’den Suriye’de düşen Türk SİHA’sı hakkında açıklama

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bugün Suriye’de düşen Türkiye’ye ait ANKA SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) hakkında açıklamada bulundu.

Bugün sabah saatlerinde, Suriye’nin kuzeyinde Türk güvenlik güçlerine ait ANKA tipi SİHA düşmüştü. ABD tarafından düşürüldüğü iddia edilen SİHA ile ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bir açıklamada bulundu.

Pentagon Türk SİHA’sını düşürdüğünü kabul etti

Konuyla ilgili olarak Pentagon sözcüsü Pat Ryder tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye, en güçlü ve en değerli NATO müttefiklerimizden, bu nedenle bu olay üzücü. Bazı saldırılar, ABD güçlerinin faaliyet gösterdiği alan içerisindeydi.

Saldırılar, sığınaklara inen ABD askerlerinin bir kilometre uzağına yapıldı. ABD askerleri yaralanmadı, Türkiye’nin kasıtlı olarak ABD askerlerini hedef aldığına dair bir belirti yoktu.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ABD’li mevkidaşı Austin ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

ABD ilk kez Türk SİHA’sını düşürdü

Açık kaynaklara yansıyan olaylara göre; bugün yaşanan olayla birlikte, ABD tarihte ilk kez NATO üyesi Türkiye’ye ait bir SİHA’yı düşürmüş oldu. Suriye ve Irak’ta Türk SİHA’ları çok aktif olarak kullanıldığı halde, şu ana kadar böyle bir gerginlik kayıtlara geçmemişti.

Ayrıca ABD de Karadeniz, Suriye ve Irak da yoğun bir şekilde SİHA platformlarını kullanıyor.

MİT Başkanlığı’ndan üst üste hava harekatı

Öte yandan gelişmeler devam ederken MİT Başkanlığı, gün boyunca Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG terör örgütü hedeflerini vurmaya devam etti. MİT tarafından düzenlenen hava harekatlarında, PKK/YPG’ye ait çok sayıda kritik altyapı ile lojistik tesis imha edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve üretilen ANKA SİHA’lar, uzun süredir muharebe sahasında aktif bir şekilde görüntü istihbaratı, sinyal istihbarat ve taarruz görevlerini yerine getiriyorlar. ANKA’lar, en az 5 ülkeye ihraç edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 8 ay önce

  Artık ırak ve Suriye ye girmek lazım sonra da İran’ın icabına bakmak lazım terörü besleyen bunlar Amerika’dan daha çok besliyor askere tekrar gitmeye hazırım vatanım için

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  Pentagon mu kabul etti yoksa önce yalanlayıp bir iki kıvırmadan sonra bizimkiler mi kabul etti !!?

  Cevapla
  • 8 ay önce

   bizimkiler derken abd li gibisin…evet o zaman sizinkiler kıvırır. sizler kıvırmayı bilirsiniz.

   Cevapla
 2. 8 ay önce

  Artık ırak ve Suriye ye girmek lazım sonra da İran’ın icabına bakmak lazım terörü besleyen bunlar Amerika’dan daha çok besliyor askere tekrar gitmeye hazırım vatanım için