Fedex Boeing 757 Kargo uçağı gövde üzerine iniş yaptı

Fedex Boeing 757 Kargo uçağı gövde üzerine iniş yaptı

3 mürettebatla ABD Chattanooga’dan Memphis’e FX-1376 uçuşunu gerçekleştiren N977FD tescil isimli Fedex Federal Express Boeing 757-200 kargo uçağı, kalkış sonrası tırmanırken mürettebat, 5.000 feet’e eriştiklerinde bir arıza olduğunu bildirerek tırmanışı durdurdu. ATC’ye Kontrol Listeleri üzerinde çalışmaları gerektirdiğini bildirdi.

Yaklaşık 15 dakika sonra mürettebat Chattanooga’ya dönmeleri gerektiğini ve kontrol listelerini tamamlamak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti, herhangi bir acil durum ilan edilmedi.

Bir 5 dakika daha sonra mürettebat, flâpları açmak için halâ zamana ihtiyaçları olduğunu ve ardından yaklaşmaya hazır olacaklarını bildirdi.

Mürettebat, 4 dakika daha sonra yaklaşmaya hazır olduklarını bildirerek yaklaşmaya başladı ve bazı uçuş kumanda sorunları yaşadıklarını ancak herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadıklarını bildirdi. Yaklaşma yapılırken mürettebat, iniş takımlarının dışarıda ve kilitli oldukları indikasyonu alamadıklarını bildirerek yaklaşmayı iptal etmeyi talep etti.

Mürettebat ATC’ye, daha sonra iniş takımları için UNSAFE indikasyonu nedeniyle iniş takımlarının dışardan gözle kontrol edilebilmesi için bir alçak geçiş yapacağını bildirdi. Alçak geçişin ardından hem yer personeli hem de kule herhangi bir açılmış iniş takımı göremediklerini bildirdi. Kule Acil Servisleri, gövde üzerine iniş yapılacağı konusunda uyardı ve 3. Seviye Alarm verildi.

Mürettebat, iniş sonrası uçağın pistte kalacacağını ve uçağı orada tahliye edeceklerini bildirdi.
Uçak, 20 numaralı piste iniş takımları içeride iniş yapacak şekilde konumlandı, ardından başka bir yörünge istediklerini bildirdi, yaklaşma izni iptal edildi.

Bundan yaklaşık 10 dakika sonra uçak, kalkıştan yaptıktan 85 dakika sonunda indi ancak pist sonunu aştıktan sonra durabildi. Kule, uçak yere indiğinde hemen Chattanooga havaalanını kapattı. Yangın çıkmadı, yaralanan olmadı.

Uçak durduktan sonra sadece burun iniş takımının açık ve kilitli olduğu görüldü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir