featured

ABD'den AB'ye 'Airbus-Boeing' anlaşmazlığında vergi tehdidi

ABD uzun süredir devam eden “Boeing ve Airbus anlaşmazlığı” dolayısıyla Avrupa Birliği’ne (AB) ek tarife uygulayabileceği ürün listesini genişletti.
ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından Pazartesi günü yapılan açıklama ile, Avrupalı havacılık şirketi Airbus’a transatlantik sübvansiyon sağlandığı gerekçesiyle AB’ye uygulanabilecek ek vergilerin kapsayacağı 4 milyar dolar değerindeki ürünün listesini yayımlandı.
Ek vergiye tabii tutulabilecek ürün kalemleri arasında kiraz, et, peynir,zeytin ve makarna ile birlikte bazı viski çeşitleri ve dökme demir borular ve tüpler de bulunuyor. Böylece Nisan ayında belirtilen 21 milyar dolar değerindeki AB ürünlerine 4 milyar dolarlık ürün listesi daha eklendi.
AB’nin de Boeing’e yönelik misilleme yapmak için ek tarifelerinin hazır olduğu belirtiliyor.
Donald Trump’ın ABD’nin ticari ilişkilerini yeniden yazma çabalarından öncesine dayanan bu anlaşmazlığın, son cezai önlemlerin zamanlaması nedeniyle Washington ve Brüksel arasında var olan gerginliği derinleştireceği belirtiliyor.
ABD’de haftanın ilk işlem gününde endekslerin rekor seviyelere ulaşmasına rağmen Boeing hissesi ek tarife açıklamalarıyla birlikte yüzde 2.11 değer kaybetti.
10 Mart’ta gerçekleşen ve 157 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazadan itibaren ise hisse yaklaşık yüzde 20 geriledi.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 2227620 d41f0bdd8edd62a909d606b0b7e2b451
(BloomBerg)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir