ABD ve İngiltere'den Yemen'deki Hudeyde Havalimanı'na Hava Saldırısı Düzenlendi

ABD ve İngiltere’den Yemen’deki Hudeyde Havalimanı’na Hava Saldırısı Düzenlendi

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’deki Hudeyde Havalimanı’na hava saldırısı düzenlediği iddiası, Husiler tarafından duyuruldu. Husilere bağlı el-Mesire televizyon kanalına göre, ABD ve İngiltere tarafından gerçekleştirilen hava saldırısının Uluslararası Hudeyde Havalimanı’nı hedef aldığı belirtildi. Ancak, saldırıya ilişkin detaylı bilgi verilmedi ve ne ABD ne de İngiltere tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Hudeyde Havalimanı, iç ve dış hatlara yönelik 3 kilometrelik bir pist uzunluğuna sahip olmasına rağmen, yaklaşık 10 yıldır Yemen hükümeti ile Husiler arasındaki çatışmalar nedeniyle kullanılamıyor.

Bu gelişmelerin yanı sıra, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), önceki gün yaptığı açıklamada, Aden Körfezi’nde Husilere ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurmuştu.

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, son zamanlarda İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenliyor.

Husilerin bu eylemleri sonrasında, birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. Bu durum, ABD’nin, deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturulduğunu açıklamasına yol açtı.

ABD ve İngiltere’nin, Husilerin kontrolündeki bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu. Ancak, ABD ve İngiltere’den bu iddiayla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir