ABD Oraya Casus Uçaklarını Gönderiyor

ABD Oraya Casus Uçaklarını Gönderiyor

Abd Singapur ile yaptığı anlaşma gereği, Singapur’a US P8 Poseidon casus uçağını bu ayın sonuna kadar konuşlandırılmasına karar verdi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Singapur Savunma Bakanı Ng Eng  Hen, Pentagon’da yaptıkları toplantının ardından ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada iki liderin 14 Aralık’a kadar gerçekleşmesi beklenen konuşlandırmayı memnuniyetle karşıladıkları belirtildi.

Uçağın Güney Çin Denizi’ne konuşlandırılmasının ardından taraflar  arasındaki işbirliğinin derinleşeceği vurgulanan açıklamada, “Uçağın  konuşlandırılmasıyla bölgede bulunan askeri güçlerle yapılacak ortak çalışmalar  hız kazanacak. Aynı zamanda insani yardım, muhtemel felaketler anında müdahalede  bulunulacak ve deniz güvenlik çalışmaları konusunda fayda sağlayacaktır”  ifadesine yer verildi.
ABD Savunma Bakanı Carter da konuya ilişkin iki ülke arasında 1990 ve  2005 yılları arasında imzalanan ve ABD’nin bölgede “barış” ve  “huzur” adına  askeri olarak varolabilmesini sağlayan anlaşmaya yaptığı lojistik destekten  dolayı Singapurlu mevkidaşına teşekkürlerini ileterek, şunları kaydetti:
 “Anlaşmaların 25. ve 10. yıl dönümlerinde iki ülkenin savunma  güçlerini yükseltmeleri, içinde bulunduğumuz zaman açısından uygundu. İki  tarafta, beş ana hususta savunma işbirliği bağlamında geniş bir çerçeve üzerine  anlaştılar. Bunlar, askeri, idari, stratejik, teknoloji ve konvansiyonel olmayan  güvenlik tehlikelerine karşı işbirliği.”
ABD medyasında yer alan bilgiye göre, ABD Savunma Bakanlığından bir  yetkili, bölgeye daha fazla askeri malzemenin gidebileceğini belirtti.
ABD’nin bölgeye yollayacağı casus uçağın, ABD ve Çin arasında Güney  Çin Denizi konusunda yaşanan çekişmeye yeni bir aşama katabileceği yönünde  yorumlar yapılıyor. Çin, Güney Çin Denizi’nin büyük bölümü üzerinde hak iddia  ediyor ve bu iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmakla  suçlanıyor.
Geçtiğimiz ay, ABD Başkanı Barack Obama, Çin’e Güney Çin Denizi’nde  yapay ada yapımını durdurması yönünde çağrı yapmıştı. Buna karşılık Çin hükümeti  ise askeri ve sivil tesislerin inşaasına devam edeceklerini söylemişti.
ABD, bölgede Vietnam, Filipinler, Malezya, Tayvan ve Brunei ile yakın  iş birliği içinde bulunmaya devam ediyor.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.