ABD, F-35 Siparişini Yüzde 18 Azaltıyor: Detaylar Ortaya Çıktı

ABD, F-35 Siparişini Yüzde 18 Azaltıyor: Detaylar Ortaya Çıktı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Pentagon’un 2025’te satın almayı planladığı F-35 savaş uçağı siparişini yüzde 18 oranında azaltma kararı gündemde. Reuters tarafından açıklanan habere göre, Biden yönetimi, savunma bütçesindeki kısıtlamalar ve diğer faktörler nedeniyle Lockheed Martin’in ürettiği F-35 siparişini 83 uçaktan 70’e düşürmeyi planlıyor.

Bu azaltma, ABD’nin savunma ve ulusal güvenlik bütçesinin 895 milyar dolar civarında olabileceği tahminleri doğrultusunda yapılmış gibi görünüyor. Ancak bütçe kısıtlamalarıyla birlikte Ukrayna-İsrail çatışmaları ve silah stoklarının yenilenmesindeki gecikmeler, F-35 siparişindeki azalmada etkili oldu.

Kaynaklar, Lockheed Martin’in üreteceği F-35 savaş uçağı siparişinin beklenen 83 uçak yerine 70 uçaktan az olacağını belirtiyor. Bu durum, savunma harcamalarında yaklaşık 1.6 milyar dolarlık bir kesinti anlamına geliyor.

Biden yönetiminin bu kararı, 11 Mart’ta açıklanacak olan resmi bütçe talebi öncesinde Pentagon ile yapılan bütçe görüşmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Uzmanlar, bu azalmanın ABD’nin savunma stratejisi ve harcamaları konusundaki genel politikalarını şekillendirebilecek önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir