ABD Donanması, Türkiye'nin HÜRJET'ini Alternatif Olarak Değerlendiriyor. T-45 Goshawk'ın Yerine HÜRJET'i Mi Seçecek?

ABD Donanması, Türkiye’nin HÜRJET’ini Alternatif Olarak Değerlendiriyor. T-45 Goshawk’ın Yerine HÜRJET’i Mi Seçecek?

Sierra Nevada, ABD Donanması için HÜRJET’i önerdiğini duyurdu. Bu öneri, ABD Donanması’nın mevcut T-45 Goshawk eğitim uçağının yerini alacak yeni bir uçak arayışının bir parçası olarak ortaya çıktı. HÜRJET, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen bir jet eğitim ve yakın hava destek uçağı olarak tasarlandı. Tek motorlu olup tandem kokpite sahip olan HÜRJET, modern aviyonik sistemleri ve üstün performans özellikleriyle dikkat çekiyor.

ABD Donanması’nın uçak seçimi için Boeing’in T-7A Red Hawk, Lockheed-Martin’in Kore T-50 uyarlaması ve Textron-Leonardo’nun M-346’sı gibi diğer seçeneklerle rekabet ettiği belirtiliyor. Sierra Nevada’nın önerisi, HÜRJET’in ABD Donanması için özelleştirilmiş bir versiyonunun kullanılması yönünde oldu.

Söz konusu sözleşmenin iki yıl ertelendiği bildirildi. Ertelenme nedeni, yeni eğitim uçağının uçak gemilerinde güvenli iniş için uygunluğunun değerlendirilmesi olarak açıklandı. Ayrıca, ABD Donanması içinde mevcut eğitim uçaklarının aviyonik sistemlerinin pilot eğitim ihtiyacını azalttığı ve bu ihtiyacın simülasyonlarla karşılanabileceği yönünde bir konsensüs olduğu belirtildi.

HÜRJET’in öne çıkan özellikleri arasında, uzun hizmet süresi, geniş görev yelpazesi ve güncel 5. nesil uçaklara uygun konfigürasyonları destekleyebilme kapasitesi yer alıyor. Bu özellikler, HÜRJET’in sadece bir eğitim uçağı olmanın ötesinde, muharebe alanlarında da önemli bir güç unsuru olarak rol alabileceğini gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 6 gün önce

    Herşeyden önce Türk Hava Kuvvetlerinin HÜRJET’e ihtiyacı var ve bu ihtiyaç herhalde siparişi verilmiş 15 uçakla sınırlı değil. Orta vadede başka ülkelerde de eğitim uçağı ihtiyaçları var/çıkacak (her ne kadar bu alanda epeyce rekabet varsa da…) Ayrıca HÜRJET’in silahlı versiyonunun hem Türk Hava Kuvvetlerinde hem de yabancı hava kuvvetlerinde yer alması da çok yakın bir olasılık. Amderikan Deniz Kuvvetlerinin eğitim uçağı ihtiyacı nereden bakarsanız 100 uçak hatta daha üzeri olacaktır. Bütün bunları önümüzdeki 10 yıla yayabilecek olursak ortaya en azından 250-300 uçaklık bir potansiyel çıkar. Bu da yılda 25-30, ayda 2-2.5 uçak demektir. TUSAŞ bu 250-300 uçak/10 yıl üst sınırıyla gereken üretimi gerçekleştirebilir ama acaba en büyük (olası) müşteri olacak Amerikan Deniz Kuvvetleri böyle 10 yıllık bir sürece razı gelir mi?

    Cevapla