featured

A400M, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılacak

Avrupa’da artan orman yangınları önemli miktarda yeşil alanın yanmasına neden olurken, Airbus ürettiği askeri nakliye uçaklarını orman yangınlarında kullanmanın yolunu arıyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yeterli sayıda yangın söndürme uçağı bulunmadığından Avrupalı ​​uçak üreticisi son dönemde bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı.

Şirket, geçtiğimiz günlerde İspanya’da yangınla mücadele için “A400M” tipi askeri nakliye uçağı kullanmayı denedi.

10 saniyede 20 ton su saldı

Askeri nakliye uçaklarında orman yangınlarına karşı kullanılmak üzere sökülebilir kiti test eden Airbus, bu test sırasında 20 tona kadar suyu on saniyeden kısa sürede yüzeye boşalttı.

Yangınla mücadelede sıklıkla kullanılan Canadair uçaklarının altı ton su bıraktığı düşünülürse bu miktarın oldukça önemli olduğu düşünülüyor.

Ancak uçağın tek dezavantajı, su temini için göllere veya denize inmemesi ve pistlerdeki tankerlerden su doldurmasıdır.

Geçen hafta İspanya’da yapılan testler sırasında, askeri nakliye uçağı prototipi, ayrılabilir bir yangın söndürme kiti ile donatıldı. 45 metre alçak irtifada ve saatte 230 kilometre gibi düşük bir hızla uçan uçak, 20 bin ton suyu 10 saniyeden kısa sürede terk etti.

Tanklar 5 ila 10 dakika içinde su ile doldurulur.

Bu askeri nakliye uçağının avantajlarından biri de kısa mesafeli arazilere inebilmesidir.

Yine bu denemeler sırasında A400M nakliye uçağının tanklarını 5-10 dakikada su ile doldurabildiği görüldü.

Testleri gün içinde gerçekleştiren Airbus, verimliliği artırmak için gelecekte gece uçuşlarını denemeyi planlıyor.

Airbus yönetimi sonuç için umutlu

Airbus Savunma ve Uzay Şirketi İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mike Schoellhorn, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Nakliye uçakları için yangın söndürme kitlerinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini” belirterek, “Şirket bu yeni duruma öncelik veriyor. daha güvenilir ve sürdürülebilir bir dünya yaratma anlayışı ile üretime verdik.” dedi.

A400 nakliye uçağına yapılan eklemelerle yangınla mücadelede önemli bir ilerleme kaydedebileceklerine inandıklarını belirten Airbus yöneticisi, A400 uçağının orman yangınlarının ve çevre korumanın her geçen gün artan tehdidine karşı önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Fransa ve İspanya’da bu yaz başında çıkan orman yangınlarında kül olan yeşil alan, son 15 yılda yok edilen ortalama yeşil alanın 6 katı olarak kaydedildi.

Portekiz’de bu oran son 15 yılın ortalamasının üç katıydı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir