89 Yaşındaki Teksas’lı kadın United Airlines’a dava açtı

89 Yaşındaki Teksas’lı kadın United Airlines’a dava açtı

89 Yaşındaki Teksas’lı kadın United Airlines’a dava açtı

Şubat ayında yürüyen merdivenden düşerek dört kaburgası ve leğen kemiği kırılan, omuzları, kolları, sırtı ve bacakları zarar gören kadın yargı yolunu seçti.

Havayolu, yolcu ilgisi ve tekerlekli sandalye temini konularında sınıfta kaldı.Dava ABD Teksas Bölge Mahkemesi’nde geçen hafta görüldü.

İddiaya göre; Thelma Kiger adındaki kadın uçuştan önce Houston George Bush Havalimanı’na tekerlekli sandalye ile geldi. Havayolu bir kabin memurunun tekerlekli sandalye ile kendisini kapıda karşılayacağı ve yardım edeceği konusunda söz verdi. Hatta bagaj ve varış noktasına kadar da refakat edecekti. Ama uçaktan indiğinde karşılayan-bekleyen hiç kimse yoktu.

Uçaktan indiğinde bir havayolu temsilcisi kapıda oturup beklemesini söyledi. 10 Dakika sonra elektrikli arabayla bir adam yaklaştı. Thelma’yı arabaya aldı ve bagaj katına inen yürüyen merdivenlere götürdü. Orada arabadan inmesini söyledi. Başka hiçbir açıklama ve yardım olmaksızın aşağı kattaki bagaj bölümüne giden merdivenin başında yapayalnız kaldı.Davacı trabzana tutunarak merdivene bir adım attı, aynı anda da merdivenlerin dibine düştü ve bilincini yitirdi. Hastahanede fizik tedavi için haftalar geçti. Şimdi hem baston kullanıyor hem de pek çok konuda yardıma gerek duyuyor. Olaydan önceki hali kalmadı, tüm etkinliklerden uzak yaşıyor. Davada ihmal nedeniyle United suçlu bulundu. Hem ihmalkarlık hem de “Hava Taşımacıları Erişim Yasası”nı ihlal.

Mahkemeye göre; hava taşımacılığında fiziksel engelli bireyler adına talep edilen yardımın sağlanması şirkete aittir. Kiger tıbbı masrafları için maddi, düştüğü andan itibaren çektiği üzüntü ve acılar için de manevi tazminat istiyor. Havayolu tüm yolcuların güvenlik ve rahatlarının kendilerine ait olduğunu söylemekle yetindi. Tekerlekli sandalye konusunda iş birliği yaptıkları servis ile bir sorun olduğu kesinlik kazandı.

Dava sonucu ve mahkemenin tesbit edeceği tazminat konusu gerçekten merak uyandırıyor.


Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bush

Havaalanının isminde hayır yok.