24 Saat Önceden Tahmin Edilebilecek

24 Saat Önceden Tahmin Edilebilecek

Erzurum’da kurulan yeni sistemlerle yıldırım düşmesinin yanı sıra yoğun yağış, su baskını, tipi ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar 24 saat öncesinden uyarılacak.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürü Yalçın Ün, gazetecilere yaptığı  açıklamada, Erzurum’a 32 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulduğunu  söyledi. OMGİ’ler sayesinde Erzurum’un tüm ilçelerinde anlık olarak veri  üretilerek tarımdan turizme tüm kullanıcılara sunulacağını aktaran Ün, şöyle  konuştu:
“Erzurum’a bir Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kuruldu. Bu sistem  sayesinde yıldırım ile şimşek sayısı anlık olarak elde edilmekte, havacılık,  enerji ve afet yönetimi başta olmak üzere birçok alanda gerekli tedbirlerin  alınmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri için önem arz eden  yıldırım gözlem verileri ile destek sağlanmaktadır. Yıldırım Tespit Sistemi’yle  ‘Şu ilçede, şu yerde yıldırım düşecek’ diyerek vatandaşımızı uyarıyoruz, onunla  ilgili tedbirli olmasını istiyoruz. Can ve mal kaybına sebep olacak olumsuz hava  şartlarının etkilerini en aza indirmek gayesi ile Erzurum’a bir Meteoroloji  Radarı da kuruldu. 7 gün 24 saat esasına göre takip edilmekte ve meteorolojik  uyarılar yayınlanmaktadır.”
Ün, Meteroloji Radarı’nın Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Ağrı, Kars,  Iğdır, Erzincan, Erzurum ve Ardahan’a hizmet vereceğini belirterek, “Radar  sistemi sayesinde erken uyarı yapıyoruz. Daha çok vatandaşlarımıza ‘Şu bölgede,  şu kadar yağış olacak’ diye uyarıyoruz. Radar sistemimizle bir yerde yoğun yağış  görüyorsak bunları çok rahatlıkla önceden uyarıyoruz. Ona göre vatandaşlarımız  tedbirlerini alıyor.” diye konuştu.
“Uçak seferlerinin iptali azalacak”
Erzurum Havalimanı’na Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu  kurduklarını belirten Ün, sivil ve askeri uçuşlar için kesintisiz hizmet  verdiklerini dile getirdi.
Erzurum Havalimanı’nda kurulu bulunan Otomatik Pist Ölçer (RVR)  sistemini 2017 Kasım ayı içerisinde yenilediklerini aktaran Ün, şunları kaydetti:
“Sistemde daha hassas ve yenilikçi ölçüm yapılarak, havalimanında sis,  yağış gibi olumsuz meteorolojik koşullardan dolayı pist görüş mesafesinin 300  metreye kadar düşmesi durumunda bile uygun pistlerde uçuşların devam etmesi  sağlanmaktadır. Yani artık uçak seferleri kolay kolay iptal edilmeyecek.  Atmosferin dikey olarak tabakalarını gözlemlemek ve alınan verileri iklim  değişikliğinden günlük hava tahminine kadar kullanmak gayesiyle ülkemizde 9  noktadan günde iki kez 35 kilometreye kadar yüksekliğe çıkabilen meteorolojik  balon uçurulmaktadır.”
Ün, Erzurum’a kurulan yeni teknoloji sistemleriyle elde edilen  verilerin merkezdeki uzmanlar tarafından değerlendirilip Erzurum ve bağlı tüm  ilçeleri için erken uyarılar yapıldığını aktardı.
Geçen yıllara göre bu yıl 2 derecelik bir sıcaklık artışının  yaşandığını anlatan Ün, “Yağış oranı geçen yıla göre yüzde 40 bir düşüş var.  Yağışlarımız düşük, sıcaklıklarımız yüksek. Doğu Anadolu bu yıl pek yağış  alamadı, dolayısıyla kurak bir yıl geçiriyoruz. Bu kuraklığın çok ciddi bir sorun  oluşturacağını düşünmüyorum. Çünkü önümüzdeki şubat mart ayında yine kar yağışı  alacağız o zaman bu açıkları kapatacağız.” ifadelerini kullandı. (Vatan)
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.