‘Maket uçak’ Davasında 3 Kadına Tahliye

‘Maket uçak’ Davasında 3 Kadına Tahliye

Maket uçaklarla bombalı saldırı düzenleyecekleri iddiasıyla tutuklanan 3 kadından 2’si cezaevinde bebekleriyle kalmaları, 1’i ise bakıma muhtaç çocuğu olması sebebiyle tahliye edildi.

Terör örgütü DAEŞ adına İstanbul’da maket uçaklarla bombalı saldırı düzenleyecekleri iddiasıyla 3’ü kadın 8 Çeçen uyruklu sanığın yargılandığı davada 3 kadın tahliye edildi. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahekmesi’ndeki duruşmada tutuklu 8 sanık ve avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanık Zukra Borchasvılı savunmasında 4 yıl önce “İslamiyeti yaşamak için Türkiye’ye geldiğini” söyledi. Diğer sanık Aza’nın evinde misafir olarak gittiği sırada polis baskınıyla yakalandığını anlatan Borchasvılı, evde ele geçirilen mühimmatların kendisine ait olmadığını söyledi. 1.5 yıldır bebeğiyle birlikte tutuklu olduğunu dile getiren sanık, “Bebeğim 14 aylık. Polisler bizi gözaltına alırken sadece ifademizi alacaklarını söylemişlerdi” dedi.

Yurt dışı yasağı

Sanık Aza Bepcahoba da, mühimmatların yakalandığı evde eşiyle birlikte yaşadığını, aynı evde başka ailelerin de yaşadığını söyledi. Sanık, “Bu malzemelerin kime ait olduğunu bilmiyorum. Bir defasında eşim Sayit’e sordum. Eşim, ‘Bize ait değil’ demişti. Benim iki tane oğlum var. Biri 1.5 yaşında benim yanımda cezaevindedir. 10 yaşındaki oğlum ise Rusya’da yaşamaktadır. İddianamede yazıldığı gibi, Suriye’de değildir. 1.5 yıldır suçsuz yere cezaevindeyim. Bu yüzden evde yaşayan diğer kişilerin ismini vermek istemiyorum. Onlar da suçsuz yere benim gibi cezaevine girebilirler” ifadesinde bulundu.   Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, ara kararında tutuklu sanıklardan Aza Bepcahoba ve Zukra Borchashvili’nin cezaevinde 14 aylık bebekleriyle kalmaları ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Fatma Altıntaş’ın da kendisi ve çocuklarında kronik eklem rahatsızlığının bulunması ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi değerlendirerek tahliyesine hükmetti.

Heyet ayrıca, tahliye edilen 3 sanık hakkında, “yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün evine en yakın güvenlik merkezinde imza atma” zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi. (Milliyet)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.