2020'de havayolları müşteri şikayetlerinde yüzde 568 artış - Airline Haber

2020’de havayolları müşteri şikayetlerinde yüzde 568 artış

DOT, 2019’da yaklaşık 15.000 müşteri şikayeti aldı. Bu sayı 2020’de 102.000’den fazla şikayete ulaştı. Bu şikayetlerin büyük çoğunluğu geri ödemeleri içeriyordu.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın raporuna göre, müşteri şikayetlerinin 2020’de % 568’den fazla artarak yeni bir rekor kordığı ortaya çıktı.. DOT, 2019’da yaklaşık 15.000 müşteri şikayeti aldı. Bu sayı 2020’de 102.000’den fazla şikayete ulaştı. Bu şikayetlerin büyük çoğunluğu geri ödemeleri içeriyordu.

Kyle Potter is the executive editor at the Thrifty Traveler editörü Kyle Potter, geri ödeme şikayetlerinin çoğunun havayolu endüstrisinin pandemiyle nasıl başa çıkılacağını bulmaya çalıştığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldığını belirtti.

Kyle Potter “Havayolları seyahat aniden çökünce gökyüzünde çok fazla uçakları olduğunu fark etti. Hızlı bir şekilde küçülmeleri gerekiyordu. Bunu yapmanın tek yolu, kayıpları sınırlandırmak için uçuşları iptal etmeye başlamaktı.

Bu, havayolları ve yolcular arasırda bu çekişmeler yarattı ”diyor

Havayollarının bu sorunu çoğunlukla çözdüğünü, ancak çoğu havayolunun müşterilerine geri ödeme veya başka bir uçuş için kupon teklif ettiğini belirtiyor.

Bu nedenle, 2021’de 2020 kadar çok şikayet görülmeyeceğini, anlatan Potter, yaz sezonuna doğru geri ödemeler ve verilen sözlerin büyük bir sorun olacağını öngörüyor.

Potter şöyle devam etti: “Havayolları programlarını 11 ay önceden belirlediler ve havayolu programları temelde hiçbir şey olmamış gibi, hiçbir şey değişmedi. Muhtemelen, seyahatin gerçekleştiği anda planlarınız değişecek çünkü havayollarının tam olarak neler olduğunu anlamaları zaman alıyor Yaz mevsimi herşey görülecek.

Dolayısıyla, zaten bir bilet varsa, muhtemelen farklı bir saatte, farklı bir günde uçabilecekler veya ‘uçuşunuz önümüzdeki aylarda iptal edilebilir’ diyecekler.”

Böyle bir durumda yolcuların Potter haklarınızı bilmesinin önemli olduğunu söyleyerek şunları anlattı:

“Bir havayolu uçuşunuzu iptal ederse paranızı geri alabilirsiniz. Bir havayolu şirketi kalkış veya varış saatinizi önemli ölçüde değiştirirse paranızı geri alabilirsiniz. Aktarmasız bir uçuş rezervasyonu yaptığınızda sizi bir bağlantılı uçuşa koyarlarsa, paranı geri alabilirsin. ”

Bunun dışında Potter, uçuş deneyiminin şu anda birçok yönden daha iyi olduğunu söylüyor. Havaalanında daha az insan bulunduğunu, daha kısa hatlara uçuş olduğunu bildirdi. DOT’un yeni raporuna göre, havayolları daha az bagaj kaybetti, daha az yolcu uçtu ve geçen yıl bu kadar büyük gecikme yaşamadı.

Potter, uçuş sürenizin sabit olmadığını anladığınız sürece, iyi olmanız gerektiğini belirterek “Sadece çevik olmanız, beklemeyene hazırlanmanız ve kendinizi öngörülemeyenlere karşı koruduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Çünkü 2020 bize bir şey öğrettiyse, öngörülemeyenlede var.”

Yeni DOT raporu bazı havayollarının geri ödemelerde diğerlerinden daha iyi olduğunu da gösteriyor. Rapora göre, United hakkında 2020’de aleyhine 10.000’den fazla iade şikayeti var. Bu Delta, Amerikan, Southwest ve Alaska Havayolları için yapılan şikayetlerin toplamından fazla görülüyor.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Muharip insansız savaş uçağı sisteminde hedef 2023

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.