featured

13 bin acente bakanlığı ‘aidat alınmasın’ mail yağmuruna tuttu

UBSAD öncülüğünde başlatılan hareketle 13 bin acente TÜRSAB aidatlarının alınmaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı mail yağmuruna tuttular.

Turizm sektörü dibe çakarken aylardır turist olmadığı için işlerinden olan ve tüm gelirlerini kaybeden 13 bini aşkın seyahat acentesinin ekonomik sıkıntısı zirveye vurdu. Kendilerine destek olunması için yetkililere yaptıkları başvurulardan olumlu sonuçlar alamayan seyahat acentelerinin sıkıntılı döneminde birde üye olduğu TÜRSAB aidat ödenmesi baskısı yapınca acenteler çareyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurarak yardım istemek zorunda kaldılar.

Uçak Bileti Satan Seyahat Acenteleri Derneği-UBSAD, seyahat acentelerinden 2021 yılı TÜRSAB aidatlarının alınmaması, geçmiş dönem borçlarının ötelenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nü mail yağmuruna tuttu.

UBSAD tarafından yapılan açıklamada “Turizm sektörü içinde Seyahat Acentacılığı mevcut 13000 üye acentalar ve çalışanları ile yaklaşık 15 aylık bu süreçte gelir kaleminden tamamen mahrum kalmışlardır” denildi.

Yapılan açıklama şöyle:

Değerli Meslekdaşlarımız,

2021 Yılı Yüksek Türsab Aidatımızın alınmaması için şirket mailinizle Acente Belge numarasını yazarak yatirimisletme@ktb.gov.tr ‘ye mail göndermenizde yeterlidir.

Twitter vs.Kampanyaları yerine .Sadece maillerinizle bu sefer başarıyoruz.

Ofislerimize gidemediğimiz için mail göndermenizde yeterlidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan corona covid-19 virüsü nedeniyle 2020 Mart ayından itibaren birçok sektör çok olumsuz etkilenmiştir. Bu sektörler arasında ülkemize yıllık 35 milyar dolar girdi sağlayan turizm sektörü neredeyse durma noktasına gelmiştir.

Turizm sektörü içinde Seyahat Acentacılığı mevcut 13000 üye acentalar ve çalışanları ile yaklaşık 15 aylık bu süreçte gelir kaleminden tamamen mahrum kalmışlardır. Devletimiz tarafından sağlanan bazı ekonomik destek paketlerinden Seyahat  Acentalarının büyük çoğunluğu yararlanamamışlardır. Bu vesile ile ayakta kalmakta güçlük çeken Seyahat Acentaları işletmelerinin bağlı bulunduğu kurum olan Türsab’a 1618 sayılı yasa gereği ödemeleri gereken yıllık aidat ile ilgili aşağıdaki taleplerimizi sunuyoruz.

1-2021 yılı aidatının bu yıl için alınmamasını,

2-Geçmiş dönem aidat borçlarının 24 ay ötelenmesini

3-Acentaların ödemekte her yıl zorlandığı ve emsal kurumlarla kıyaslandığında en yüksek aidat olan yıllık Türsab aidatının kanuni düzenleme ile makul seviyelere getirilmesi hususunda bakanlığınızdan bu talebimizin uygun görülmesini arz ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir