featured

1200 uçak motorunda sorun var: Erken aşınma riski nedeniyle incelemeye alınacaklar!

Uçak motoru üreticisi Pratt & Whitney, Airbus 320neo’ya güç veren PW1100G-JM motorlarının “önemli bir bölümünün” dokuz ila on iki ay içinde erken bir incelemeden geçmesi gerekeceğini duyurdu.

Covid-19 salgını nedeniyle zaten sekteye uğrayan hava taşımacılığı sektöründeki toparlanma, yeni bir teknik sorunla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Sorun, yüksek basınçlı türbin disklerinin üretiminde kullanılan ve Pratt & Whitney’in ana şirketi RTX (eski adıyla Raytheon) tarafından üretilen bir metal tozundaki kusurdan kaynaklanıyor.

Grup, geçen ay yaptığı açıklamada, halihazırda acil bir tehlike olmadığını, sadece erken aşınma riski bulunduğunu belirtmişti.

1.200 motor etkilendi

Bu sorun, 2015’in dördüncü çeyreği ile 2021’in üçüncü çeyreği arasında üretilen toplam 3 bin motordan 1.200’ini etkiliyor.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, “Gerekli tüm denetim planlarını uygulamak için Pratt & Whitney ve müşterilerimizle birlikte çalışacağız” açıklamasında bulundu.

ABD havacılık otoritesi (FAA), “sorunun farkında olduğunu ve Pratt & Whitney ve etkilenen ABD’li operatörlerle temas halinde bulunduğunu” belirterek, “tüm uygun önlemlerin alınmasını sağlayacağını” bildirdi. Ancak FAA, neredeyse hiçbir ayrıntı açıklamadı.

Havayolu şirketleri, duyurudan üç hafta sonra, tedarikçilerindeki sıkıntılar ve havayolu sektöründeki personel yetersizliğine bağlı sorunlar nedeniyle zaten aksamış olan kış programlarını tamamlamayı bekliyordu.

Denetimin eylülde başlaması planlanıyor

Yaklaşık 200 motorun incelenmesine eylül ayı ortasında başlanması ve bu aşamada belirsiz bir kesinti süresi öngörülüyor.

Uzman firma AIR’den Michel Merluzeau, “Arıza süresi her şeyden önce şu anda pek müsait olmayan bakım bölmelerinin mevcudiyetine bağlı olacak” dedi.

Merluzeau, hizmete dönüşü hızlandırmak için, bu arızaya sahip olması muhtemel motorları yeni motorlarla değiştirmenin mümkün olabileceğini, ancak tedarik sorunları nedeniyle “üretim oranı zaten çok çok kısıtlı olduğunu” belirtti.

Eylül ayında geri çağrılan parti, Amerikan düşük maliyetli havayolu şirketi Spirit Airlines için on üç motor içeriyor.

Firmanın yöneticisi Ted Christie, “Yedi Neo uçağı hizmetten çekilecek. Planımız, bu yıl ABD ve Kanada’da 4 Eylül’de kutlanan İşçi Bayramından sonra bu uçakları hizmetten çekmeye başlamak” dedi. Christie, önlem olarak şirketin bu uçakları yıl sonuna kadar kullanmayacağını bildirdi.

Spirit, ABD’de bu motorlarla donatılmış en fazla sayıda uçağa ve 2015 ile 2021 yılları arasında üretilen en fazla sayıda bu tip motora sahip havayolu!

Web sitesine göre, firma, yaklaşık 80 uçaklık bir A320neo filosuna sahip.

“Bu da bir başka sinir bozucu ve hayal kırıklığı yaratan gelişme,” diye yakınan Ted Christie, birkaç uçağın ayrı mekanik sorunlar nedeniyle hangarlarda kalmak zorunda kaldığını hatırlattı ve “2024 yılının büyük bir bölümünde en az on uçağın hizmet dışı kalmasına eşdeğer bir durumla karşı karşıya kalacağız” uyarısında bulundu.

Yönetici, Pratt her ne kadar “tam olarak” tazminat ödemeyi taahhüt etmiş olsa da “bu geri ödemeler için elimizde herhangi bir ayrıntı ya da takvim yok” diye ekledi.

Yedek parça sıkıntısı

Bölgesel havayolu şirketi Hawaiian Airlines’ın 18 uçağının tamamının kritik dönemde teslim edildiğini belirten şirketin patronu Peter Ingram, motor yedek parça sıkıntısı nedeniyle son dönemde yaşanan uzun süreli arıza sürelerini hatırlatarak endişelerini dile getirdi.

Ingram, Pratt & Whitney’in ana şirketi RTX’den gelen açıklamayla birlikte, “uçak sıkıntısının etkisini azaltmak için planlamamızda herhangi bir önlem almamız gerekip gerekmediğine bakacağız” dedi.

JetBlue firması da eylül grubunda yer aldığı konusunda uyarıldığını, ancak daha fazla ayrıntı verilmediğini belirtti.

Basında yer alan bazı haberlere göre, Alman havayolu şirketi Lufthansa, Amerikan havayolu şirketi Delta, Hint Indigo, Yeni Zelandalı Air New Zealand, Macar Wizz Air ve Meksikalı Volaris de daha küçük ölçekte de olsa bu durumdan etkileniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir