Yunanistan, Mirage 2000-5 ve Block 30 F-16'larını Satıyor

Yunanistan, Mirage 2000-5 ve Block 30 F-16’larını Satıyor

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Mirage 2000-5 ve Block 30 F-16 savaş uçaklarının satılması gerektiğini belirtti. Dendias, F-16’ların yükseltme programında yaşanan gecikmelere işaret ederek, 2027 yılının hedef olarak belirlendiğini ifade etti.

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nde önemli değişiklikler planlanıyor. Savunma Bakanı Dendias, Hava Kuvvetleri’nde bulunan bazı uçakların satılacağını duyurdu.

Dendias, ülkenin basınına verdiği demeçte, “Çok radikal değişikliklere ihtiyacımız var.” dedi.

Yunan Hava Kuvvetleri’nde yapılan değişikliklerin amacıyla ilgili olarak Bakan, “Egemenlik ve bağımsızlık yeteneğimizi korumak için her şeyin değişmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Dendias, Hava Kuvvetleri’nin filosunu iyileştirme ve satın alma yoluyla daha homojen ve işbirliğine açık hale getirme planlarını anlattı. Bu yeniliklerin, Hava Kuvvetleri’nin öncelikler listesinde üst sıralarda yer aldığını belirtti.

Farklı türdeki uçakların filosuna sahip olmanın zorluklarına dikkat çeken Dendias, F-4’lerin emekliye ayrılması ve mümkünse satılması gerektiğini, Mirage 2000-5 ve Block 30 F-16’ların da satılabilir olduğunu belirtti.

Dendias, filoların uyumluluğunun önemine vurgu yaparak, farklı tipteki uçakların bakımının yüksek maliyetler doğurduğunu ifade etti.

Geriye kalan uçakların, özellikle F-16’ların Viper seviyesine yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Dendias, Rafale filosunun güçlendirilmesinin önemine değindi.

Yunanistan’ın F-16’larını Viper seviyesine yükseltme programındaki gecikmeleri kabul eden Dendias, ülkenin 2027’ye kadar yeterli uçak filosuna sahip olacağına inandığını belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Yusuf yusuf ???????????? içimizdeki yunanlılar düşünsün

    Cevapla