M-346

Yunanistan’ın İlk M-346 Eğitim Uçağı İlk Kez Uçtu

Yunanistan için ilk Leonardo M-346 Master gelişmiş jet eğitim uçağı, 3 Nisan 2023 tarihinde Leonardo’nun Venegono’daki fabrikasından Yunan Hava Kuvvetleri işaretleriyle ilk kez uçtu.

Uçak İtalyan deneysel seri CSX55277’ye sahip. Ayrıca, dış ön kenar çıtaları yüksek görünürlüklü mavi renge boyanmıştır.

Yunanistan 120. Hava Eğitim Kanadına ev sahipliği yapan Kalamata Hava Üssünde İsrail ile ortak bir uluslararası okul kurdu. Okulun kurulması için Elbit Systems seçildi ve on adet M-346 eğitim uçağının tedariki ve işletilmesinin yanı sıra HAF T-6 Texan II filosunun bakımından da sorumlu olacak.

Yunan medya kuruluşlarına göre çalışmalar hızla ilerliyor; ilk eğitim binasının inşaatı yakında tamamlanacak ve yeni lojistik merkezi ile T-6 eğitim uçakları için faaliyette olacak.

Projenin amacı, Kalamata’daki uçuş okulunu Elbit tarafından büyük ölçüde desteklenen ve T-6 ve M-346 kullanan İsrail Hava Kuvvetleri uçuş akademisine benzetmek ve aynı zamanda diğer ülkelerin pilotlarını Yunanistan’da eğitilmek üzere göndermelerine olanak sağlamak. Sözleşme 22 yılda 1.375 milyar Euro tutarında olup, M-346 ile yılda 3,500’den fazla uçuş saati ve T-6 ile belirtilmemiş sayıda uçuş saati sağlama kabiliyetine sahip.

HAF, F-16 Block 70/72, Rafale ve F-35 gibi yeni gelişmiş uçaklar savaş filosuna katıldıkça eğitimin tamamen yenilenmesi ve böylece eski T-2E Buckeye’ın (40 tanesi satın alındı ve 10’dan azı hala operasyonel) değiştirilmesi ve T-6A Texan II’nin (45 tanesi satın alındı ancak destek eksikliği nedeniyle sınırlı kullanılabilirliğe sahip) restore edilmesi için çalışıyor.

T-2E’ye verilen destek 2023’te sona erecek, dolayısıyla yeni uçuş okulunun bu zaman diliminde yeni M-346 ile operasyonlara başlayacak. Yunan medyası T-2’nin yeni uçakların kiralanması yoluyla değiştirileceğini bildirdi.

©AirlineHaber.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir