Yüksek Mahkeme işten çıkarılan 61 pilotun işe iadesine karar verdi - Airline Haber

Yüksek Mahkeme işten çıkarılan 61 pilotun işe iadesine karar verdi

Yüksek Mahkeme, İşten Çıkarılan 61 Air India Pilotunun Görevlerine İade Edilmesine Karar Verdi

Hindistan Delhi Yüksek Mahkemesi işten çıkarılan tüm pilotların Air India tarafından eski işlerine başlatılmasına karar verdi. Buna sözleşmeli pilotlar da dahil ve hukuka aykırı olarak iş akitlerinin fesihlerinden bu yana ödenmemiş ücretlerini de alacaklar.

Pilotlar tarafından yapılan 40’tan fazla başvuruya yanıt olarak Yüksek Mahkeme, Air India’nın işten atılan tüm pilotları yeniden işe alması gerektiğine karar verdi. Karara göre, 61 pilot eski işlerine geri dönmenin yanı sıra, 2 Nisan’dan (işten atıldıkları gün) itibaren de maaşlarını geri alacaklar.

Air India, henüz karara itiraz edip etmeyeceğini veya mahkemenin emirlerini derhal yerine getirip getirmeyeceğini açıklamadı. Ne olursa olsun bu karar, bayrak taşıyıcıyı zor bir noktaya sokuyor ve hem iç hem de dış hat uçuşlarına olan talebin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu bir zamanda çıkardığı pilotları yeniden işe almaya zorluyor.

Air India’nın pilot sendikaları, pandemi başlamadan önce bile yönetimle uzun süredir anlaşmazlık içinde idi. Sendikalar, havayolunun personelini derhal aşılamasını talep etmişler, bu olmazsa uçuş durduracaklarını söylelemişlerdi. İkinci pandemi dalgasından önce yürürlüğe sokulan yüksek ücret kesintilerinin de iptalini talep ettiler.

Dünkü karar, havayolu çalışanları ve pilotlar birliği için büyük bir kazanç olacak. Ayrıca Air India’nın gelecekte iş sözleşmelerini ihlal etmeye kalkışmamasını da sağlayacak ki bu, davanın anahtarı olan bir soruydu. Mali durumuna rağmen, Air India için işler iyiye gitmiyor gibi görünüyor.

Şimdilik, Air India’nın pilotları yakında yeniden işe almasını veya yüksek mahkemenin kararına itiraz etmesi bekleniyor. Hindistan’daki mevcut durum göz önüne alındığında, havayolunun pilotlarının çoğu, talep eksikliği ve azaltılmış programlar nedeniyle minimum saat uçuyor. Bu, yeniden işe alınacak pilotların fazla bir uçuş görevi bulamayacakları anlamına geliyor.

Çalkantılı iki yılın ardından hükümet, Air India’yı devletten çıkarıp özele satmayı umuyor. Şu anda, Tata Group ve SpiceJet CEO’su Ajay Singh, bayrak taşıyıcı için son tekliflerini vermeye hazırlanıyorlar. Hindistan’ı kasıp kavuran pandeminin ikinci dalgası nedeniyle daha düşük bir teklifle de olsa satış süreci Eylül ayına kadar tamamlanabilir.

©AirlineHaber

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)


Sıradaki haber:

İspanyol öğrencinin uçak koltuğu tasarımı, salgında güvenli seyahati kolaylaştırabilir

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.