featured

Yolcudan THY'ye Açık Mektup

Sefa Bey, merhabalar, 
“THY bagajları unuttu” başlıklı haberinize olayın bizzat mağdurlarından biri olarak yorum yapmak istedim ama bir şekilde başaramadım. Aşağıda ekli word belgesini inceler ve yayınlamaya veya içindekileri kısmen kullanmaya değer bulursanız çok memnun olurum.
Sizi ve diğer saygıdeğer yazarlarımızı ilgiyle ve memnuniyetle takip ediyoruz. İyi çalışmalar.
İsmim Alparslan BASMACI. THY’nin 418304474 Miles&Smiles Elite Kart üyesi yolcusuyum. İşim gereği sıklıkla Ankara ile Nijerya (Abuja) arasında seyahat ediyorum.
10.01.2016 tarihinde yine TK2143 Ankara-İstanbul ve TK623 İstanbul-Abuja seferlerinde Nijerya yolcusuydum. Bir arkadaşım beni bagajların 3-4 gün geç geldiği ve mümkünse sadece el bagajı ile gelmem konusunda bir gün önce uyarmıştı ancak ben THY’nin sitesinde bu yönde bir problem duyurusu görmediğim için ve Elite kartımdan kaynaklanan öncelikli bagaj hakkıma da güvenerek bagajlarımı check-in’de teslim ettim. Bu sırada Ankara’da durumu sordum ve kendilerinde böyle bir probleme dair bilgi olmadığı teyidini aldım. İstanbul boarding yetkilisine de aynı soruyu sordum, o da şaşırmış görünerek, “yılbaşından kaynaklı birşeyler olmuş olabilir, şu an bir sıkıntı olduğuna dair bir bilgi yok” dedi.
Abuja’ya indiğimde durumun vehametini öğrendim. Gelen bagajlardan en yenisi, bir önceki seferdendi. Gerçekten de 2-3 sefer öncesinin eski yolcuları bagajlarını gözümün önünde aldılar. Bu sıkıntının günlerdir devam ettiğini ifade ettiler. Nijerya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün THY’yi uyaran açıklamaları da basın yayın organlarına düşmüş. Business class yolcuları ve Büyükelçilik personelinden bile mağdur olanlar vardı. Nijeryalılar zaten parçalayacak Türk arar hale gelmişlerdi. Meğer gösteri ve eylemlere dönüşecek kadar büyümüş olay günlerdir. Arkadaşım bir gün önce çileden çıkmış Nijeryalı yolcuların havaalanında kendisini sözle taciz ve tehdit ettiklerini söyledi. O gün de aynı gerginlik yaşandığından, bagaj formu doldurmaya bile cesaret edemeden oradan ayrıldık. Bu sırada ortalıkta açıklama yapan, yönlendirme yapan yetkili herhangi biri de yoktu. Türk yetkililer zaten firardaymış, ortalıkta pek gözükmüyorlarmış, acemi Nijeryalı acente görevlileri de cevap vermekten, dert dinlemekten acizdi.
Ertesi gün planlı sefer olmadığından, bizim bagajlar en iyi ihtimalle 12.01.2016 geceyarısı elimize geçecek. Bu arada ben başkentte ikamet etmediğimden, havaalanına gidiş, şehirlerarası yollar yabancılar için güvenli olmadığından gece otel kalış ve ertesi gün geri dönüş taksi ücreti ödeyeceğim. Bu arada valizimde kalan günlük kullanmam gereken ilaçlarımı da alamıyorum. Nijerya’da da aynıları bulunmuyor.
THY lütfedip 10000 naira günlük yolcu başına tazminat ödüyormuş geciken bagajlar için. Gülelim mi, ağlayalım mı bilemedik. Nijerya’da en sıradan otel 20000 nairadan başlıyor, bizim tiksinmeden kalabileceğimiz oteller 30000-45000 arası. Havaalanından şehire taksiler bile tek yön 10000 naira istiyor.
Benim gibi şehir dışında oturan yabancılar ise, ortalama 50000 naira şehirler arası taksi ücretini ve gece otelde kalmayı göze alarak bagajlarını gelip alabilecek. Onda da sağolsun THY “bagajınız bugün geliyor” veya “geldi, şurada” demiyor. Siz her akşam geliş bagaj teslim bantının yanına kurulan “sosyete pazarından” yığılmış valizler arasından sizinki bugün çıktı mı diye bakacaksınız, veya her sefer inişinde orada hazır bulunacaksınız. Bu arada valizinizde kuru gıda vb özel koşullarda muhafazası gereken birşeyler varsa, bozulmasın diye dua edeceksiniz.
Özetle, bir Türk olarak Türk Hava Yollarını tercih ettiğim ve sadık ve çok uçan bir yolcu olduğum için, donsuz vaziyette, ama ışıl ışıl parlayan Elite kartımın bana verdiği gururla (!) Afrika’nın ortasında kalakaldım.
Zaten ben her uçuşumda inceliyorum, istisnai personel değişimi gibi zamanlar dışında gerek Lagos, gerek Kano, gerekse Abuja seferlerinde uçaklar ağzına kadar dolu olduğunda bile Türk yolcu sayısı 2-3 kişiyi geçmiyor. Ben THY’nin yerinde olsam bu kişilere ayrıca hassasiyet gösterir, hatta boarding sonrası Business Class’da boş koltuklardan faydalandırırım. Mağduriyet yaşandığında da diğer yolculara uygulanan asgari yasal yükümlülükleri bir kenara bırakır, azami rahat ettirmeye çalışırım. Ama para Türklerden kazanılmadığından, söylediğimle ticari gerçekler çelişiyor sanırım.
Airlinehaber.com’da “THY bagajları unuttu” konulu haberinize bir zat “yanlış bilgi, karşı rüzgar yüzünden uçağın performansı yetmediği için bagajlar alınmadan seferler icra edildi” diye yorum yapmış.
Şimdi sorularım ve şikayetlerim şunlar:
1)Sebep ne olursa olsun, günlerdir yaşanan probleme bakarak, bilinçli olarak bagajlar yüklenmemiş görünüyor. Madem böyle bir sorun var, neden yolcular kalkış öncesi bilgilendirilip tercih hakkı verilmiyor? Belki benim bagajımla birlikte olmam çok kritik ve bagaj gitmeyecekse ben de beklemeyi tercih edeceğim. Tercihen kalkış noktasında, yoksa mutlaka varışta karşılanıp valizlerimizin yüklenemediğini biz fark etmeden önce bir yetkiliden öğrenmek uygun olmaz mı?
2)“Karşı rüzgar” ya “pilot rasatı” denilen, önceki pilotun rapor etmesiyle öğrenilir, ya da yeterince erken yayınlanan yüksek irtifa meteoroloji raporlarından öğrenilir. Şimdi, pilot havada “performans yetmeyince” kapakları açıp bagajları aşağı mı attı!!!, yoksa son dakikaya kadar meteoroloji raporu okuyan mı yok (bunlar elbette mümkün değil), yoksa THY uçuş operasyonlarda bu gibi durumlarda kriz yönetebilecek ve hızlı hareket edecek insanlar mı yok?
3)Ha, bunlar yapılıyor ve yeterince önceden uçuş emniyeti açısından bu karar alınıyorsa, yolcuya neden boarding öncesinde uçağa valizinin yüklenemeyeceği haber verilmiyor ve varış noktasındakilerle kavga ettirilmesi tercih ediliyor? Varış yerindekiler de “biz ne yapalım, onlar yüklememiş” derler, iki hakaret yenir, olay ört bas olur gibi bir çakal taktik mi uygulanıyor?
4)Kalkışta tedbir alacak hız ve kabiliyette bir sisteminiz yoksa, neden hiç değilse varişta insanları biraz paraya kıyarak rahat ettirmeye ve düşmanınız etmemeye çalışmıyorsunuz? Neden yasak savacak kadar sadaka tazminatlar yerine adam gibi uygun otel, ulaşım, ve acil ihtiyaçlarını karşılayacak uygun bir tazminat belirleyip, mağdur ettiğiniz yolcunun bile memnuniyetiyle sizin reklamınızı yapmasını sağlamıyorsunuz?
5)Günde tek sefer yapılan destinasyonlarda neden kıdemli yetkililer mesai saatlerine göre çalışır da, gece inen uçağa ve yolcuya gidene kadar (en fazla 3-4 saat) refakat etmez? Neden yerel kıdemsiz ve yetkisiz çalışanlarla iş halledilmeye çalışılır? Gündüz uyusanız da gece yapmak için işe alındığınız işin başında 3-4 saat bulunsanız olmaz mı? O durumda zaten yetkinizi kullanıp sorunları çözersiniz, mutsuz yolcu da kalmaz sabaha uğraşacak!
6)Binbir reklam ve gösterişle pazarladığınız miles&smiles kartlarına tanınan ayrıcalıklı yolcu, ayrıcalıklı bagaj hakları kağıt üzerinde süs için mi yazılı? Sadece bu değil, ben hiçbir uçuşumda o öncelikli etiketlerin uçaktan önce indiğini göremedim. Ne yurt içi, ne yurt dışı. İnanın bu konuda genelleme yapabilecek kadar çok uçtum son iki senedir. Bir uçuşta benim (elite kart) öncelik etiketli valizimin uçağa alınmaması için uçağın geri kalanının tamamen elite plus yada business class yolculardan oluşması lazım. Mümkün mü bu?!!
/)Yurt dışı yolcuların el bagajı ve normal bagaj limitleri neden hassasiyetle takip edilmiyor? Ediliyorsa yolcu sayısı, yük, performans hesapları neden check-in bitmeden yeterince önce uygun bir otomasyonla ikaz vermiyor? Velev ki check-in kapanınca bakılıyor, yine de boarding e kadar hızlı bir kontrole ve reaksiyona yeterince vakit yok mu? Neden kalabalık güzergahlara küçük uçak ve dibine kadar hınca hınç dolu (yolcusuyla, bagajıyla) planlama yapılıyor? Neden üç kuruşun hesabı yapılıyor? Böyle bir zihniyetle nasıl sektörde liderlik korunacak?
8)Nijeryalılar ev taşır gibi çok eşya ile seyahat etmeyi sevdiklerinden (bir de yerli yabancı bavul tüccarları var tabi), durumu avantaja çevirmek için para karşılığı 1 PARÇA fazla bagaj uygulaması yaptığınızla ilgili haberler var, henüz teyit edemedim. Engel olmanız gerekirken, bundan da kar etmek için gerçekten böyle bir uygulamaya mı geçildi? Uçakta yer kalmayınca Paralı çanta benim Elite kartımı, business biletimi ezecek mi?
Sürekli her yıl elde edilen başarılar reklam ediliyor ama çok destinasyon, çok uçuş ve buna yetişemeyen havalimanlarımız, yer hizmetlerimiz, rötarlar, iptaller, beklemeler, “bizde böyle kardeşim, yersen” tavrıyla şikayetlere ilgisizliklerle çok yolcu taşıdığınız kadar bir o kadar da çok nefret edilir hale geliyorsunuz. Bu gidişle “5 yıl üst üste rezillikte birinci” olursak bu yabancılara karşı bir Türk olarak beni de üzer. Düne kadar göğsümüz kabarıyordu THY Nijerya’ya geldi, Lufthansa’yı, Air France’ı, Emirates’i ezdi diye. Şimdi başımızı yerden kaldıramıyoruz. Dışarıdan bakan bir göz olarak bunda en büyük etkenin de, havaalanlarındaki (özellikle İstanbul Atatürk) yer destek personelinin işinin hakkını vermekten imtina etmesi ve uçucu personelin çabasını gölgelemesi olduğunu gözlemliyorum.
THY iletişim sitesine şikayetimi bildirdim. Bakalım ne olacak? Her iki uçuşumdan birinde çatlatıp patlattıkları valizlerimde olduğu gibi otomatik ve sorulanla ilgisiz cevaplar mı gelecek, çoook kibar biri sadece hiçbir fayda sağlamayan bir özür dileyip işi bitirmeye mi çalışacak, yoksa beni utandıracaklar mı? Göreceğiz.
Saygılarımla.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. 5 sene önce

  Öncelikle selamlar. Bende thy ile 2 kez Tayland Bankgog uçtum çok memnun kaldim inanilmaz bir hizmet gördüm ekonomi bileti aldım fakir kısminda oturdum tek sikayetim koltuk arası mesafesi bunun dışında herşey iyi uçakta sadece 5 türk yolcu vardı her uçusta bize ayrı ilgi gösterdiler yagni anlatmak istedigim jabin amiri iyi ise rahat ediyorsun ama artık Thy tercih etmiyorum uzakdogu fiyatları diger sirketlerin 2 kati Thy 6000 tl Emirates 2500 1 aktarma ve inanilmaz rahat uçakları var Thy bence fiyatları gozden gecirmeli saygılar

  Cevapla
 2. Nijerya benzeri ulkelerde bu bagaj sorunu yillardir devam ediyor. Bu hatta sik ucan nijeryali yolcular durumu biliyor. Nijeryadan donuste Kucuk ucak gorduklerinde ucmaktan vazgeciyorlar cunku bagajlarinin gelmeyecegini biliyorler. En kotusu nijeryada kalan bagajlar, ya hic gelmiyor yada icleri bosaltilmis olarak geliyor diye sikayetler yillardir oluyor. Nijeryada yetkili Turk personel mecburen saklaniyor, ki adami defalarca dovdu yolcular. Hatta gecen seneydi galiba yolcular yer personelini bulamayinca, yatiya giden ekibe saldirmisti. Ekip guvenli degil bura diye ayni ucakla geri donmuslerdi.
  Isin ilginc tarafi bu sikinti yillardir yasaniyor ama bi turlu cozum getirilmiyor. Cozum olsun diye 900 ucaklari alindi ama 900 lerin 800 lerden cok da bi fazlasi olmadigi(sorunu cozebilecek kadar), ucaklar alindiktan sonra goruldu.

  Cevapla
 3. 8 sene önce

  Selamlar, cumartesi günü TK2178 İstanbul-Ankara uçuşumda İstanbulda 23 pisti iniş, 17R kalkış operasyonu kapsamında tüm uçuşların gecikmeli olmasına rağmen benim uçağımda gecikme yoktu. Çok sevinmiştim. Normal yolcuların boardingi zamanında bitti ve CIP salonundan gelen yolcuların boardingi de bitmesine müteakip kabin amirimizden “boarding completed” anonsunu duyduk. Akabinde kalkış saatimizinde gelmesine rağmen kapıların kapatılmadığını gördük. Uçak içinde herkes homurdanmaya başlamıştı. Off duty olan ve pas uçan kabin memurları da yerlerinden kalkıp yolcuları sakinleştirmeye çalışıyorlardı. Ne oldu ne bittiğini öğrenmek için amire sorduğumda “CIP den gelen bir yolcunun cep telefonunu CIP salonunda unuttuğunu, üst yönetimden kaptana gelen talimatla uçağın bekletildiğini” açık açık ifade ettiler. İnsanlar adeta çılgına dönmüş vaziyette yaklaşık 1 saatimiz uçak içinde CIP yolcunun cep telefonunu beklemek ile geçti. Daha sonrasında ise telefon bulunamadı ve yolcu uçaktan indi. Hiçbir güvenlik tedbiri de uygulanmadan uçuşumuza devam ettik 30 dakika da kalkış sırası bekleyerek! Şimdi soruyorum sizlere; cep telefonunuzu siz unutsaydınız sizin için uçak bekler miydi?

  Cevapla
 4. 8 sene önce

  Thy nin durup düşünüp kendine ceki düzen vermesi gerekir yoksa minibüs seferlerinden bir farkı kalmamis

  Cevapla
 5. 8 sene önce

  Thy nin durup düşünüp kendine ceki düzen vermesi gerekir yoksa minibüs seferlerinden bir farkı kalmamis

  Cevapla
 6. THY yolları son zamanlarda çok gelişti çok güzel gurur duyulacak bir olay ama yanlışlar yumağı ile hizmetine deve ediyor Şöyleki ben yıllardır antalyada havaalanında Turizm acentasının tek sorumlusuyum benimde TK ile yurt dışı bağlantılı gelen ve giden yolcularım var çok sorun yaşıyoruz yolcunun bagajı gelmez veya yolcu başka uçağa kaydırlmış yer hizmeti Veren TGS kendi kolu hiç bir bilgi vermez sorunca cevap Yasak THY yollarına durumla ilgili baş vuru yaptım gelen cevap yolcu hakkında 3 kişiye bilgi vermek yasak bu nasıl mantık gelen yolcu benim otelli yolcum ben o yolcular için araç,rehber hazır tutuyorum alanda beklediğim uçaktan çıkmayan yolcu ve hangi uçakla geleceğini bilmediğim benim ödediğim park,araç Rehber parasını kim verecek Y A S AK demek kolay bu kadar vurdum duymazlıkneden anlamak zor ben sadece kendi yolcumun akibetini soruyorum uçakta kaç kişi kimler var diye sormuyorum.ama anlatmak zor en iyisi uçmamak THY uzak durmak diğer hava yolarında böyle bir uygulama yok.

  Cevapla
 7. 8 sene önce

  Hakikaten çok soğukkanlı yaklaşmışsınız, ben de benzer bir talihsizlik yaşadığımda böyle davranmak istedim fakat işe yaramadı. Sanırım olay çıkartmak, kaba davranmak, kırıcı olmak gerekiyor istemeseniz de. Aksi takdirde “elimizde olmayan” a pardon, daha havalı şekliyle “operasyonel sebeplerden dolayı oldu, kusura bakmayın” diyecek ve konunun üstünü örtecekler. İdealleri olmayan, prestij yoksunu bir kuruluş maalesef.

  Cevapla
 8. 8 sene önce

  THY gereksiz,bilgisiz,havacılık cahili torpilli insanla dolduruldu ve bu tayfaya maalesef yöneticilikler dağıtıldı.İş makam dağıtmakla olmuyor.Sonrasındada böyle insanlar yüzünden bakın neler yaşanıyor.Güzelim şirketi ne hale getirdiler yazıklar olsun,aldıkları her kuruş haram olsun.

  Cevapla
 9. 8 sene önce

  Sebebi belli gidilen yer çok uzak olduğu için yakıt alacaksınız. gidilen uzaklık fazla olunca yakıtta fazla olur. Maksimum bir kalkış ağırlığın var. Her yolcu ve kabin bagajı ve bir ağırlık demektir. Yolcuyu indiremeyeceğine göre kargoda ki bagajını indirirsin. Burada yapılması gereken ya A330 gönderirsin yada kargo bagajını da alır teknik iniş yaparsın. Ama her iniş-kalkış para ve zaman demektir. Maliyet en az %30 artar. Ekibin mesaisi tutmaz. Yada %80 dolulukta uçağı sınırlar bilet satmazsın. O da kurtarmaz. En mantıklısı A330 göndermek sanırsam o da uçak varsa.

  Cevapla
 10. 8 sene önce

  Yolcu haklı;Bilgi verilmiş olsa yolcunun seyahat programı değişebilirdi .Eski bir emekli personel olarak fazla yük nedeni ile yolcu bagajlarından indirime gidilmiş,bu durum mutlaka yolculara anlatılmalı ,sorun olmasın uçak kalkışında aman yerde problem olmasın anlayışı sonucu böyle olur.

  Cevapla
 11. 8 sene önce

  Bu sizin beceriniz

  Cevapla
 12. 8 sene önce

  Sizi tebrik ediyorum. Gerek üslubunuz gerekse hak arama tarzınızı taktir etmemek mümkün değil. Sorun yaşayan diğer uçak yolcuları da bu uygulamayı yapsa inanın sorunlar daha hızlı çözülürdü.

  Cevapla
 13. 8 sene önce

  yeteneksiz,bilgisiz,tecrubesizleri thy’na torpille doldururlarsa ve yonetici yaparlarsa olacagi budur normaldir! ayrica yolcu neden ilaclarini bavula koymus ? yaninda tasimasi yasak mi ki? afrikalilarin cogu cok fazla bagaj tasiyor ve ucagin icini tiklim tiklim dolduruyorlar tek kurus para vermeden hem de! klm,lufthansa,british’de bu manzaralari goremezsiniz ! yolcu gelsin para gelsin de nasil gelirse gelsin mantigina devam sizi gidi herseyi para,cikar olanlar sizi!

  Cevapla
  • 8 sene önce

   kullanmam gereken ilaç litrelik şişede deri üzeri uygulanan solusyon. sıvı tahdidi nedeniyle yanıma alamadım. Ama öyle olmasa bile, sizce bavulum gelmezse diye 3 günlük her ihtiyacımı cebimde mi taşımalıyım?

   Cevapla
 14. 8 sene önce

  Ne hale getirildi bu güzelim şirket. Hızlı büyümeye çalışmanın sancıları bunlar. Sizde yazmasanız kimsenin haberi olmaz. Akıllı adammış size yollamış

  Cevapla