YOLCU UÇAKLARININ NE KADAR ÖMRÜ VARDIR

YOLCU UÇAKLARININ NE KADAR ÖMRÜ VARDIR

Medyadaki bazı yazarlar ve yolcuların birçoğu bineceği uçağın yeni veya eski olması ile çok ilgilenir. Eski uçakları, genelde emniyetsiz bulan kişiler ile uçağın eskisi, yenisinden ziyade bakımlısı, bakımsızı olur diyenler arasında sıklıkla tartışmalar yaşanır.

Öncelikle, bu iki görüşü biraz açmakta fayda var.

Bugün bile 40-45 yıldır havada kalan ve ticari faaliyetlerini sürdürerek uçan yolcu uçakları vardır. Bunlara örnek olarak, MD-11, Airbus-300, DC-9 gibi uçak modellerini verebiliriz.  Bu uçaklar tabii ki yenilerine göre ucuzdurlar. Ancak, bu uçakların daha ucuza alınabilmesi veya kiralanabilmesi bu uçakların emniyetsiz olduğunu göstermez.  

Bu tür eski uçaklar periyodik bakımları zamanında ve yetkili yerlerde yapıldığı takdirde uçuş emniyetsizliği yaratmaz. Bu uçaklar da aynı insanlar gibi zaman, zaman röntgene girer (X-Ray) ve Adan Z ye gövde ve kanat kontrolleri yapılmasının yanı sıra korozyon oluşup oluşmadığı vb. gibi kontrollere maruz kalırlar. Bu uygulamaların yanı sıra uçaklar eskidikçe bakım sıraları sıklaşır. Hangarlarda kalma süreleri uzar.  Yeni uçaklara göre daha kısa sürelerde bakıma girmek durumunda kalırlar. Buda havayollarının işine gelmez.

Çünkü uçaklar, havada olduğu müddetçe para kazandırır. Yerde yatan veya hangarda uzun süre kalan uçaklar o şirket için zarardır.

Bu nedenle bazı şirketler eski uçaklarını ellerinden çıkarıp yeni uçak almak isterler. Bu bir emniyet değil tercih meselesidir. Bazı havayolları eski uçakların yerde kalma sürelerinin (Bakım ve kontrol amaçlı) sıklığını ve yolcu konforunun yeni nesil uçaklara göre daha düşük olması nedeniyle yeni uçaklara yönelirler.  Havayolları bu kararı verirken, enine boyuna düşünür ve tercihini yaparlar. Yeni nesil uçakların, eskilere göre daha az yakıt sarfiyatı yapması, uçakların daha hafif malzemelerle yapılmış olması, konfor farklılıkları, internet, uçak içi eğlence ve bunun gibi özellikler havayolu şirketlerinin,yolcu bazında tercih edilmesi için önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkar.

Günümüzdeki rekabet ortamı, havayolu şirketlerini yeni uçağa yönlendiriyor. Hatta bazı havayolları, uçaklarının yaş ortalaması ile reklam bile yapıyor.

Genel olarak yeni uçak seçimi,yukarıda yazılanların yanı sıra şirkete rekabet üstünlüğü sağlıyor.  Halkımızın geneline sorduğunuzda, genç bir filoya sahip olan havayollarını tercih sebebi göreceklerdir.

 

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.