YERLİ UÇAĞIN MOTORU DA YERLİ OLACAKMIŞ:)

YERLİ UÇAĞIN MOTORU DA YERLİ OLACAKMIŞ:)

Star gazetesinde çıkan bir habere göre henüz olmayan yerli bölgesel uçağımızın motoru da yerli olacakmış. Bu ifadeler sanırım ismi konan ama cismi henüz olmayan TRJ 328 adı verilen yolcu uçak imalatımız için söylenmiş olmalı. Bu konuda fazla konuşmaya bile gerek yok. Kısaca bu motor yapımı için çok erken ve alt yapımız müsait değil. Hangi TÜRK vatandaşına sorsanız bu gelişmeden gurur duyar. Ancak ayağımızın yere basması gerekiyor. Bildiğiniz üzere,motorun kompresör palleri, titanyumdan,( paslanmaz çelik veya SS) Türbin palleri(kanatları)ve nozulları nikel alaşım ihtiva eder.

Henüz kaliteli bir mutfak evyesinin sacı bile yurt dışından gelirken, kısaca henüz tam olarak paslanmaz çelik (SS yani Stainless steel) üretemezken bu tür beyanlar vermek şimdilik uçuk oluyor. Bu malzemeyi geliştirecek ve üretecek malzeme teknolojisini önce kurarsın sonra konuşursun. Kısaca alt yapımız henüz bu tür motor yapımına müsait değil. ve konuşmalar çok erken.

Bu söylemler yerine şimdiden alt yapıyı kursalar ve SS üretebilecek ve geliştirebilecek seviyeye gelseler sonra konuşsalar ne kadar güzel olurdu. Halkı,medyayı kandırabilmek mümkün ama bu haberlere,mevcut teknolojik gelişmeler eşliğinde gülenlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

 

 

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
YanlismafakySefa INANMeral Döşemeciler Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Havacı
Ziyaretçi
Havacı

Sefa bey benimde uçağın yapilacagindan pek ümidim yok ancak motorun parçalarını yurt dışından alabilirler ama patenti bizde olduktan sonra bizim olmaz mı aynı atak helikopterde olduğu gibi suanda tai ve tei olmak üzere airbus’a parça üretiliyor ama bu dünyanın her tarafında böyle airbus bütün parçaları birlestiriyor patent onda olduğu için tamamen onların ürünü oluyor olaya birde bu açıdan bakmak lazım

0

0
Meral Döşemeciler
Ziyaretçi
Meral Döşemeciler

İnsanoğlu hayal ettiği sürece yaşar.

0

0
mafaky
Ziyaretçi
mafaky

Pardonlar !… Bu yerli uçağın, TRJ328 dedikleri “jet motorlu” olan versiyonundan önce 50 (elli) adet de turboprop versiyonu üretilmeyecek miydi??? Onun motorlarını yapmakla başlansa??? -.))))

0

0
Yanlis
Ziyaretçi
Yanlis

Hala yazarlarimiz yanlis tartisma poziisyonlarini aliyorlar. Tartismanin ozu “yerli ucak olur mu olmaz mi” oluyor. Yerli motorun politik bir manevra oldugunu one suren Sefa beyde yazik ki bu tuzaga dusuyor. Konu hic te yerli ucak/ucak motoru yapilip yapilmayacagi degildir. Niye Turkiye ucak motoru yapamasin? Paslanmaya direncli, SS celigi de gerekirse ithal eder. Ya da bir tesis kurar. Asil konu ise yeni nesil, modern, yakiti en asgari derece tuketen ucak/motor uretecek kapasitesi var mi Turkiye nin? Ya da AKP yeni nesil bir ucak/motor mu uretmek icin mi bu yerli ucak/motor projesini gelistirdi? Cevabini herkes biliyor sanirim. Lutfen artik politikacilarin bu tuzaklarina… Devamını oku »