YERLİ UÇAĞIN MOTORU DA YERLİ OLACAKMIŞ:)

YERLİ UÇAĞIN MOTORU DA YERLİ OLACAKMIŞ:)

Star gazetesinde çıkan bir habere göre henüz olmayan yerli bölgesel uçağımızın motoru da yerli olacakmış. Bu ifadeler sanırım ismi konan ama cismi henüz olmayan TRJ 328 adı verilen yolcu uçak imalatımız için söylenmiş olmalı. Bu konuda fazla konuşmaya bile gerek yok. Kısaca bu motor yapımı için çok erken ve alt yapımız müsait değil. Hangi TÜRK vatandaşına sorsanız bu gelişmeden gurur duyar. Ancak ayağımızın yere basması gerekiyor. Bildiğiniz üzere,motorun kompresör palleri, titanyumdan,( paslanmaz çelik veya SS) Türbin palleri(kanatları)ve nozulları nikel alaşım ihtiva eder.

Henüz kaliteli bir mutfak evyesinin sacı bile yurt dışından gelirken, kısaca henüz tam olarak paslanmaz çelik (SS yani Stainless steel) üretemezken bu tür beyanlar vermek şimdilik uçuk oluyor. Bu malzemeyi geliştirecek ve üretecek malzeme teknolojisini önce kurarsın sonra konuşursun. Kısaca alt yapımız henüz bu tür motor yapımına müsait değil. ve konuşmalar çok erken.

Bu söylemler yerine şimdiden alt yapıyı kursalar ve SS üretebilecek ve geliştirebilecek seviyeye gelseler sonra konuşsalar ne kadar güzel olurdu. Halkı,medyayı kandırabilmek mümkün ama bu haberlere,mevcut teknolojik gelişmeler eşliğinde gülenlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

 

 

Yapılan Yorum Sayısı (7)

 1. Havacı   - Tarih: 18 Temmuz 2015 - Saat 14:00   - Cevap Yazın

  Sefa bey benimde uçağın yapilacagindan pek ümidim yok ancak motorun parçalarını yurt dışından alabilirler ama patenti bizde olduktan sonra bizim olmaz mı aynı atak helikopterde olduğu gibi suanda tai ve tei olmak üzere airbus’a parça üretiliyor ama bu dünyanın her tarafında böyle airbus bütün parçaları birlestiriyor patent onda olduğu için tamamen onların ürünü oluyor olaya birde bu açıdan bakmak lazım

  0

  0
  • Sefa INAN   - Tarih: 18 Temmuz 2015 - Saat 14:20   - Cevap Yazın

   Havacı nickli arkadaşım. Uçak zaman içinde tabiki yapılabilir ama ortada henüz hiç bir şey yokken motoru da yapacağız dediğinizde bunu çok erken bir beyan olarak gördüm. Motor yapmak için yazdığım üzere henüz motor pallerini yapabilmek için en azından paslanmaz çelik üretecek tesislerin olacak. Sen önce paslanmaz çelik ona SS diyorlar yap ve uçak pallerini yapabilecek düzeyde geliştir sonra motor yapmaya çalışacağız de. Bunlar be yapıyor doğmamış çocuğa don biçiyor. Bu söylemler tamamen siyasi ve altı henüz doldurulacak teknolojisi olmayan beyanlar okunca insan duramıyor.

   0

   0
   • Anonim   - Tarih: 19 Temmuz 2015 - Saat 22:00   - Cevap Yazın

    Sefa bey

    Sizin düşüncenize göre üretilecek bütün farklı parçaların (plastik Çelik paslanmaz vb. ) malzemeler için önce malzemeyi üretelimi anlıyorum fakat bu imkansız. İstenilen özellikte SS malzeme satın alınır.

    0

    0
    • Sefa INAN   - Tarih: 19 Temmuz 2015 - Saat 22:40   - Cevap Yazın

     Doğru işte o zaman olur.Ancak haberde yani söylemde %100 yerli motor deniyordu. Halbuki bir çok komponent ve parçası hariç motoru biz yapmaya çalışacağız dense tabiki bu tepkiyi veremezdim.

     0

     0
 2. Meral Döşemeciler   - Tarih: 18 Temmuz 2015 - Saat 14:14   - Cevap Yazın

  İnsanoğlu hayal ettiği sürece yaşar.

  0

  0
 3. mafaky   - Tarih: 19 Temmuz 2015 - Saat 01:34   - Cevap Yazın

  Pardonlar !… Bu yerli uçağın, TRJ328 dedikleri “jet motorlu” olan versiyonundan önce 50 (elli) adet de turboprop versiyonu üretilmeyecek miydi??? Onun motorlarını yapmakla başlansa??? -.))))

  0

  0
 4. Yanlis   - Tarih: 19 Temmuz 2015 - Saat 03:17   - Cevap Yazın

  Hala yazarlarimiz yanlis tartisma poziisyonlarini aliyorlar. Tartismanin ozu “yerli ucak olur mu olmaz mi” oluyor. Yerli motorun politik bir manevra oldugunu one suren Sefa beyde yazik ki bu tuzaga dusuyor. Konu hic te yerli ucak/ucak motoru yapilip yapilmayacagi degildir. Niye Turkiye ucak motoru yapamasin? Paslanmaya direncli, SS celigi de gerekirse ithal eder. Ya da bir tesis kurar. Asil konu ise yeni nesil, modern, yakiti en asgari derece tuketen ucak/motor uretecek kapasitesi var mi Turkiye nin? Ya da AKP yeni nesil bir ucak/motor mu uretmek icin mi bu yerli ucak/motor projesini gelistirdi? Cevabini herkes biliyor sanirim. Lutfen artik politikacilarin bu tuzaklarina dusmeyelim. Yapilir mi yapilmaz mi gibi kisir bir dongu icinde olmayalim. Yapilmasa bile muazzam know how ortaya cikacak projeler olmustur. Yeter ki milletin parasini eskimis, cok yakit tuketen, antika ucak/motor uretim projelerine yatirmasinlar. Do 328 projesi milletin parasini hortumlama projesidir. Ulkemize hic bir kalici know how uretiminde katkisi olmaz.
  Yerli motor projesi hakkinda hic bir sey bilmiyoruz. Detaylari bilmeden de yorum yapilamaz. Gorunen koy kulaviz istemez dusuncesiyle yorum yapmak bize yakismaz. Once proje detaylarini gorup ona gore yorum, analiz yapilabilinir.

  0

  0