YERLİ HELİKOPTER ÜRETİMİ İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

YERLİ HELİKOPTER ÜRETİMİ İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) trafo radyatörü imalatı yapan bir firmanın, yerli helikopter üretimi için Ar-Ge çalışmalarına başladığı bildirildi.

Balıkesir Sanayi Odasından yapılan yazılı açıklamaya göre, OSB’de trafo radyatörü üretimi yapan bir firma, yerli helikopter üretimi için Ar-Ge çalışmalarına başladı.

Açıklamada, ifadelerine yer verilen firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Baydar, havacılık sektörüne de giriş yapmak istediklerini belirtti.

Kocaeli ve Balıkesir’de uzun yıllardır üretim yaptıklarını anlatan Baydar, şunları kaydetti:

“Biz havacılık sektöründe, yerli helikopter üretimiyle ilgili Ar-Ge çalışmaları yapmaya başladık. Balıkesir’de bir ilki gerçekleştirmek istiyoruz. Balıkesir ekonomisine ayrı bir ivme kazandırmayı amaçlıyoruz. Bir Amerikan firması ile Türkiye’de imalat için görüşmelerimiz devam ediyor. Balıkesir OSB’de şu anda Amerika’dan getirmiş olduğumuz modeller üzerinde çalışma ve Ar-Ge yapıyoruz. Ayrıca Balıkesir’e kompozit üretimiyle ilgili dünya devi yatırımcı bir firmanın gelmesiyle yerli helikopter çalışmaları daha da hızlanacak.”

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur da firmanın bu atılımının Balıkesir’e ve Türkiye’ye ciddi katkı sağlayacağını vurguladı.

Hükümetin bu anlamda sanayicilere destek verdiğini ifade eden Uğur, “Savunma sanayi ve havacılık sektöründe son 10 yılda hükümetin vizyon projeleriyle ciddi anlamda başarı sağlandı. Bunun en somut örneği Atak helikopteri ile Altay tankı projelerinin gerçekleşmesidir. Yerli motor üretimini gerçekleştirdiğimizde yüzde 100 yerli, dışa bağımla olmayan bir savunma ve havacılık sektörümüz olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mehmet Feza Ecevit

Sefa Bey, bu yerli helikopter ar-ge calismasi denilerek nitelikli kandirmacaya konu olan alet aslında, Vertical Aviation firmasının kit haline getirerek dunya piyasasina sunduğu Hummingbird 300 LS helikopterinden başka birşey değil. Ben, taa 1990’li yıllarda Amerikan kit uçak piyasasina sunulmak üzere S-52’nin Vertical Aviation tarafindan modifiye edilmesinden beri gelisimini izlediğim bu helikopterin, Türkiye’ye Tuncer Baydar Havacılık tarafından 6 yıl once getirtilen kitinin monte edilip, Amatör Yapım Deneysel Hava Aracı Kategorisinde uçar hale getirilmesi projesinin yurutulmesinde bugüne dek yer almis en yuksek egitimli ve teknik donanimli kisi olarak, kitin toplanmasinin en önemli asamalarinda bu amkit için teknik muhendislik danışmanlıgi hizmetleri vermistim. Yani… Devamını oku »