YER ÇEKİMSİZ DÜNYADAN GÖRÜNTÜLER

YER ÇEKİMSİZ DÜNYADAN GÖRÜNTÜLER

53 yaşındaki ABD’li aktör Tom Cruise’un yeni filmi ‘Mumya’nın görüntüleri internete düştü. Yarın (9 Haziran 2017) vizyona girmesi planlanan filmde bol aksiyon sahneleri var. Filimdeki en mükemmel sahneler Airbus A300 ZERO-G’de çekilmiş.

Zero G, Novespace şirketine ait F-WNOV tescilli Airbus 310-304 tipi bir uçak. Çeşitli araştırmalar için  yer çekimsiz ortam oluşturarak parabolik şekillerde uçuş yapıyor.
Zero-G (Airbus A300) bütün uçuşlarını dünyanın yörüngesini terk etmeden gerçekleştiriyor. Yer çekimsizlik hissi, uçağın parabolik uçuş şeklinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Zero-G motorları tam güçte 47 derecelik bir açıyla yukarı tırmanıyor daha sonra motorlarının gücü azaltılarak serbest düşüşe geçiyor böylece uçağın içindeki her şey ve herkes ağırlıksız hale geliyor.

20 SANİYE YERÇEKİMSİZ ORTAM SAĞLIYOR

Aslında yer çekimi ortadan hiç kaybolmuyor serbest düşüş halindeyken yer çekimsizmiş gibi oluyor ve uçaktaki her şeyin ağırlığı sıfıra iniyor. Tüm şaşırtıcılığına rağmen bu deneyim sadece 20 saniye sürüyor. Deneyimi sürekli kılmak için uçağın bir uçuşta 30 parabolik hareket yapması gerekiyor. Bu yüzden Zero-G’ye kusma uçağı da deniyor.
Oxford Üniversitesi’nde çekimleri yapılan filmde Cruise bir özel harekât askerini, Wallis ise bir üniversite profesörünü canlandırıyor.
Mumya, havacılık meraklıları için muıhteşem sahnelerle dolu.
Mesela parabolik manevralar yapılarak yerçekimsiz ortam yaratılmış.
Senaryosunu John Spaihts’in yazdığı filmin yönetmen koltuğunda oturan isim ise Alex Kurtzman. Filme adını veren mumyayı ise Cezayirli müzisyen ve aktris Sofia Boutella canlandıracak.

Filmden paylaşılan ilk fragmana baktığımız zaman ekibin yer aldığı uçağın düştüğü sahneyi görüyoruz. Böyle anların güvenli stüdyo ortamlarında çekildiğine veya çalışma sürecinde CGI tekniklerinin yoğun olarak kullanıldığına inanmak çok daha kolay oluyor. Fakat Tom Cruise bu sahnenin gerçek bir uçakta, gerçekten havada çekilmesini tercih etmiş. Bu da ekip için oldukça farklı ve zorlu bir deneyim. Filmin en görkemli sahnesi sıfır yer çekimi sahnesi!
Bu sahne gerçek bir uçakta çekilmiş ve oldukça yüksek bir irtifaya çıkan ve sıfır yer çekimi yaratmak için serbest düşüşe geçen uçaktaki sahnede Tom Cruise dublör kullanmamış. Tam 64 kez tekrar edilen sahne için 2 gün boyunca çalışmışlar. Sürekli sıfır yer çekimine maruz kalmaktan pek çok ekip üyesinin midesi bulanmış. Kimisi ise kusmaktan kendini alamamış. İzleyin!

Kaynakça: SB Wep Developer

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör