featured

Yeni konsept eVTOL uçağı tanıtıldı

New York merkezli yeni bir girişim olan Kelekona, yeni bir konsept eVTOL uçağını tanıttı. Uçak konsepti her uçuşta 40 yolcu ve bir pilot taşıyabiliyor.

Kargo taşıma yeteneğine de sahip olan uçak Los Angeles’tan San Francisco’ya bir saatte uçuyor. Saatte yaklaşık 530 kilometre hıza ulaşabilen araç uzun mesafelerde yüksek hızlara ulaşabiliyor. Uçak tasarımında değişken aralıklı kanatlara sahip iki çok büyük kanallı fandan oluşan dört sıra kullanıyor. Tasarımın en heyecan verici tarafı ise uçağın ileri uçuş sırasında ihtiyaç duyduğu asansörü sağlayan bir kaldırıcı gövdeye sahip olması. Uçağın önü, konik bir arka ve düz bir taban ile yuvarlatılmış durumda. Uçağın üst kısmında gövdeyi kanat yapan bir kaldırma yüzeyi oluşturmak için kubbe tasarımı karşımıza çıkıyor. Tasarımıyla bir balon gibi görünen elektrikli araçta yüksek kapasitede piller kullanılacağı söyleniyor.

Devasa büyüklükteki uçan araç tasarımıyla fark yaratıyor Şirket, pillerin şarj olması için uçuşlar arasında beklemek yerine, uçağın çok hızlı bir şekilde tekrar uçmaya hazır olmasını sağlamak için değiştirilebilir pil paketleri öngörüyor. Geliştirilme aşamasında olan uçan aracın tanıtım videosunu haberin girişinden izleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir