YENİ HAVALİMANI’NA BAKIŞ…

YENİ HAVALİMANI’NA BAKIŞ…

Bilindiği üzere, yeni havalimanı uzun tartışmalar sonucunda bir şekilde açıldı. Açıldı açılmasına da her şeyi tamamlanmış olan tek birim olarak, Yurt Dışı Harç pulu satış ofisini görebildim.

Öncelikle ulaşım konusu çetrefilli bir konu olarak hala karşımızda duruyor.

Tekirdağ , Silivri ve Büyükçekmece’den yeni havalimanına özel araçlarıyla ulaşım sağlayacaklar için kötü bir haber. Her şekilde Otoyol Ücreti ödemek zorundasınız . Yada şehir merkezine giderek U dönüşü yapmanız gerekecek. Dünya da inşaatı yapılan diğer havalimanlarıyla karşılaştırdığımızda da ne yazık ki İstanbul Havalimanı  hala hazır değil.  Çünkü yabancı ülkelerde  havalimanı inşaatlarına başlanmadan önce ulaşım problemleri ortadan kaldırılıyor. Ancak ISL için otoyol gişeleri yapılmış. Minimum 4,25 TL ödeme yapılması gerekiyor .

Havalimanı inşaatı süredursun, hemen girişte devasa bir camii inşaatı var. Diğer birimlerde ki çalışmalar sürmezken camii inşaatında çalışmalar gece de devam ediyor.

Peki ama ibadet edecek kişiler oraya gelmezse camide kim ibadet edecek? Zaten yeteri kadar mescit yapılmış durumda .

İnşaat işçiliği olarak ta pek beğendiğim söylenemez. Dolgu zemin üzerine yapılan yapılarda yer oynamasıyla birlikte yer karoları çatlamaya şimdiden başlamış, çatı akmakta ve tirajı komik bir şekilde kovalarla önlem alınmış.

Engelli vatandaşlar için yapılan yürüme yolu da bir yerde kesiliyor . Lambaların bir çoğu patlak, elektrik kabloları dışarıda ve tehlike saçıyor. Bu durumda herhangi bir yaralanma veya ölümün mes’uliyetini kim alacak? Devasa bir cam örtüsü ile kaplı olan yeni havalimanı,  ısınma problemini de nasıl çözeceği ayrı bir muamma.

Herhangi bir sanatsal çizgiye sahip olmayan havalimanında bir soğukluk hakim. Oysaki St. Petersburg , Singapore veya Denver gibi havalimanlarına baktığımızda içerileri adete bir sanat evi.

Yeni havalimanında ilk yerini alan banka Ziraat Bankası. Atatürk Havalimanı’nda olmayan devlet bankası T.C. yazısını kaldırarak şubesini tamamlamış. Ayrıca Araç kiralama şirketlerinden AVIS te yeni havalimanında ki yerini almış durumda.

Türk Hava Yolları ise henüz hiç bir satış birimini ve CIP salonlarını tamamlayamamış. 10 Aralık 2018 de yaptığım ziyaret sonrası daha çok işlerinin olduğunu tespit ettim.

THY ‘nin bir başka havalimanı ortaklığı falan düşünmeden önce bu havalimanında yapması gerekenlere yönelmesi daha doğru olacaktır. Herkese ve her yere eşit mesafede olarak! Ayrıca “EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ” yazısı da ilginç. Atatürk Havalimanı da evinizdi!

Gelelim güvenlik kısmına; Öncelikle uçuş güvenliğinden bahsetmek isterim. İlk söyleyeceğim kelime “RİSKLİ”. Metorolojik değerlere baktığımızda ortalama yüz gün fırtına var , kuşların göç yolları üzerinde ve dolgu zemin. Yan rüzgarlar için 05/23 pisti mevcut değil. Ortalama olarak rüzgar şiddeti de 20 knotlarda . Bu yan rüzgarlarda otomatik olarak F/O lar etkisiz kalacak. Uzun kanatlı kuşların göçü sırasında ne yapılacak?

Denildiği gibi göç yollarını değiştirmek için su kanallarının doldurulması ekolojik dengeye nasıl etki edecek? Her iniş uçakla yerin çarpışmasıdır. Bu dolgu zeminin oturması limitlerde mi ? Limitler deyse daha tayyare inmeden nasıl pist çöktü?

Beklemelerde Bulgaristan ve Romanya hava sahalarını kullanmanın bedeli, bilet fiyatlarıyla yolcuya mı fatura edilecek? Fatura demişken de 15 TL ilk yurt dışı çıkış harcının bir başka bir ülkede örneği varsa lütfen söylesin. Vize de almak zorunda kalacağız diye korkuyorum. İnsan kendi ülkesinden yurt duşuna giderken neden ücret ödesin? Yabancıdan al. Ülkemden çıkışta benden neden TOKİ için ücret kesersin?

Sonuç olarak bu havalimanı daha yapım aşamasındayken bile birçok kazaya ve ölüme sebebiyet verdi. Çok korkuyorum, ama ümit ederim ki bundan sonra kimsenin canı yanmaz . Sanıyorum rüzgar güllerini havalimanı etrafına diken yatırımcılar saf değildir. Ve yine tahminlerime göre Atatürk Havalimanı bu rüzgarlardan dolayı açık kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Atatürk Havalimanı restorasyon işlemleri ile hem maddi olarak hemde işlevsellik olarak daha çok amaca hizmet edebilirdi.

Saygılarımla …Emniyetli uçuşlar….

Serdar Başağaoğlu

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

28 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Bravo
1 yıl önce

Çok doğru tespit.

Riza ercan onok
1 yıl önce

Olsun.inat değil mi.açıldı.UÇMAK IÇİN YÜREK GEREK.
SEYAHATİMDEN VAZGEÇTİM.

nuh handeoglu
1 yıl önce

istanbul yeni havalimanına ulaşım ve transfer için alantransfer firmasını tercih edebilirsiniz.

Büyük Göç nerde ?
1 yıl önce

İlker Bey 45 saatte tamamdı diyordu! İstanbulluların affına diyordu! Nerede büyük göç . Her zaman ki gibi yine ağız değişti. Tarihler değişti. Şimdide 31 aralık diye tüm şirketler yazmış. Nereye yetişir bu halle ? Yolcu şemsiye ile dolaşır artık terminalde. Daha ne olup ne olmadığını bilmiyorlar herhalde. Basından mı öğreniyorlar acep durumları ?

Ekim
1 yıl önce

Sadece kötü yanlarına bakıp yazılmış taraflı ve bence bilinçsiz bir yazı

Ali
1 yıl önce

Tamamen bardağın boş tarafına bakıp yazmış. Ziraat bankasının tc si yok cami yapılıyor kuşlar nerden geçecek sanki atatürk havalimanından kuş geçmiyor.bulgaristan hava sahası 150 km ötede.

Dırogon
1 yıl önce

Daha inşaat sürecindeki havalanını eleştiren zihniyetin ne olduğu bellidir

Red Dragon
1 yıl önce
Cevapla  Dırogon

İnşaat süresinde ki meydan açılmayaydı kardeş.

Mehmetcan
1 yıl önce

Soylediklerinize katiliyorum cok dogru tespitler. Yalniz 05-20 pisti olamaz. 05-23 olur ya da 07-25 olabilir 🙂 saygilar

Teşekkürler
1 yıl önce
Cevapla  Mehmetcan

Cep telefonuyla yazdığım için otomatik düzeltmiş. Dikkatinizi tebrik ederim. Saygılarımla .

Memuristan
1 yıl önce

Ziraat bankasının tcsi kaldırılmış öyle açılmış dedin ya.. Hah işte yazdığın yazının maksatı buradan çıkıyor zaten

Altan
1 yıl önce
Cevapla  Memuristan

Asıl senin itirazın maksadını ortaya koyuyor. 70 yıldan beri duran T. C. amblemi niye kalkar? Amblem tabelada varsa vardır yoksa yoktur. Bunun ortası mı var? Vatandaş amblemi tabelada görememiş soruyor.Sana ne oluyor ki, T. C. ambleminin olmayışını, kakdırılışını sıradanlaştırmaya çalışıyorsun. O T.C. amblemini değil senin gibiler, 500 tane Erdoğan, 500 tane Binali de olsa kaldıramaz.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1 yıl önce
Cevapla  Memuristan

T.C. Yazısı seni neden rahatsız ediyor ?

Kerim
1 yıl önce
Cevapla  Memuristan

Var ki tc yazisi simgede

mehmet küçükler gaziantep
1 yıl önce

sayın başağaoğlu bu eksik gedikleri tesbit etmek için çok uğraştınızmı. yaptığınız yorumlar hangi alanda konu malzeme olcakki.bu kadar içtenlikle dökmüşsünüz. allah aşķına lütfen burada bir uğraş emek var katlamayın artık bu ülkede bir yapıt birşeyler yapılıyor neden bunu kabullenmiyorsunuz.neden ilerleme sağlamasını engellemeye karalamaya çalışıyorsunuz.siz bu ülkenin vatandaşı değilmisiniz.ülke ileriye gidiyor ve gidecek siz ve sizin gibi karalama kampanyasına destek olan herkese rağmen bu olucak ne yazıkki bu ilerleyiş.. süre geçen zaman durağan seyrelme duraklama. olacaktır sürekli ileriye nefes almadan gidilmiyor malesef izin verilmiyor engellemelere rağmen sabırla süre gidecek zaman bizi ileri götürecek haa şu engelleyici aktörlerde bu ilerleyiş için mücadele… Devamını oku »