YENİ HAVALİMANI’NA BAKIŞ…

YENİ HAVALİMANI’NA BAKIŞ…

Bilindiği üzere, yeni havalimanı uzun tartışmalar sonucunda bir şekilde açıldı. Açıldı açılmasına da her şeyi tamamlanmış olan tek birim olarak, Yurt Dışı Harç pulu satış ofisini görebildim.

Öncelikle ulaşım konusu çetrefilli bir konu olarak hala karşımızda duruyor.

Tekirdağ , Silivri ve Büyükçekmece’den yeni havalimanına özel araçlarıyla ulaşım sağlayacaklar için kötü bir haber. Her şekilde Otoyol Ücreti ödemek zorundasınız . Yada şehir merkezine giderek U dönüşü yapmanız gerekecek. Dünya da inşaatı yapılan diğer havalimanlarıyla karşılaştırdığımızda da ne yazık ki İstanbul Havalimanı  hala hazır değil.  Çünkü yabancı ülkelerde  havalimanı inşaatlarına başlanmadan önce ulaşım problemleri ortadan kaldırılıyor. Ancak ISL için otoyol gişeleri yapılmış. Minimum 4,25 TL ödeme yapılması gerekiyor .

Havalimanı inşaatı süredursun, hemen girişte devasa bir camii inşaatı var. Diğer birimlerde ki çalışmalar sürmezken camii inşaatında çalışmalar gece de devam ediyor.

Peki ama ibadet edecek kişiler oraya gelmezse camide kim ibadet edecek? Zaten yeteri kadar mescit yapılmış durumda .

İnşaat işçiliği olarak ta pek beğendiğim söylenemez. Dolgu zemin üzerine yapılan yapılarda yer oynamasıyla birlikte yer karoları çatlamaya şimdiden başlamış, çatı akmakta ve tirajı komik bir şekilde kovalarla önlem alınmış.

Engelli vatandaşlar için yapılan yürüme yolu da bir yerde kesiliyor . Lambaların bir çoğu patlak, elektrik kabloları dışarıda ve tehlike saçıyor. Bu durumda herhangi bir yaralanma veya ölümün mes’uliyetini kim alacak? Devasa bir cam örtüsü ile kaplı olan yeni havalimanı,  ısınma problemini de nasıl çözeceği ayrı bir muamma.

Herhangi bir sanatsal çizgiye sahip olmayan havalimanında bir soğukluk hakim. Oysaki St. Petersburg , Singapore veya Denver gibi havalimanlarına baktığımızda içerileri adete bir sanat evi.

Yeni havalimanında ilk yerini alan banka Ziraat Bankası. Atatürk Havalimanı’nda olmayan devlet bankası T.C. yazısını kaldırarak şubesini tamamlamış. Ayrıca Araç kiralama şirketlerinden AVIS te yeni havalimanında ki yerini almış durumda.

Türk Hava Yolları ise henüz hiç bir satış birimini ve CIP salonlarını tamamlayamamış. 10 Aralık 2018 de yaptığım ziyaret sonrası daha çok işlerinin olduğunu tespit ettim.

THY ‘nin bir başka havalimanı ortaklığı falan düşünmeden önce bu havalimanında yapması gerekenlere yönelmesi daha doğru olacaktır. Herkese ve her yere eşit mesafede olarak! Ayrıca “EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ” yazısı da ilginç. Atatürk Havalimanı da evinizdi!

Gelelim güvenlik kısmına; Öncelikle uçuş güvenliğinden bahsetmek isterim. İlk söyleyeceğim kelime “RİSKLİ”. Metorolojik değerlere baktığımızda ortalama yüz gün fırtına var , kuşların göç yolları üzerinde ve dolgu zemin. Yan rüzgarlar için 05/23 pisti mevcut değil. Ortalama olarak rüzgar şiddeti de 20 knotlarda . Bu yan rüzgarlarda otomatik olarak F/O lar etkisiz kalacak. Uzun kanatlı kuşların göçü sırasında ne yapılacak?

Denildiği gibi göç yollarını değiştirmek için su kanallarının doldurulması ekolojik dengeye nasıl etki edecek? Her iniş uçakla yerin çarpışmasıdır. Bu dolgu zeminin oturması limitlerde mi ? Limitler deyse daha tayyare inmeden nasıl pist çöktü?

Beklemelerde Bulgaristan ve Romanya hava sahalarını kullanmanın bedeli, bilet fiyatlarıyla yolcuya mı fatura edilecek? Fatura demişken de 15 TL ilk yurt dışı çıkış harcının bir başka bir ülkede örneği varsa lütfen söylesin. Vize de almak zorunda kalacağız diye korkuyorum. İnsan kendi ülkesinden yurt duşuna giderken neden ücret ödesin? Yabancıdan al. Ülkemden çıkışta benden neden TOKİ için ücret kesersin?

Sonuç olarak bu havalimanı daha yapım aşamasındayken bile birçok kazaya ve ölüme sebebiyet verdi. Çok korkuyorum, ama ümit ederim ki bundan sonra kimsenin canı yanmaz . Sanıyorum rüzgar güllerini havalimanı etrafına diken yatırımcılar saf değildir. Ve yine tahminlerime göre Atatürk Havalimanı bu rüzgarlardan dolayı açık kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Atatürk Havalimanı restorasyon işlemleri ile hem maddi olarak hemde işlevsellik olarak daha çok amaca hizmet edebilirdi.

Saygılarımla …Emniyetli uçuşlar….

Serdar Başağaoğlu

Geri

28
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bravo

Çok doğru tespit.

Riza ercan onok

Olsun.inat değil mi.açıldı.UÇMAK IÇİN YÜREK GEREK.
SEYAHATİMDEN VAZGEÇTİM.

nuh handeoglu

istanbul yeni havalimanına ulaşım ve transfer için alantransfer firmasını tercih edebilirsiniz.

Memuristan

Ziraat bankasının tcsi kaldırılmış öyle açılmış dedin ya.. Hah işte yazdığın yazının maksatı buradan çıkıyor zaten

Altan

Asıl senin itirazın maksadını ortaya koyuyor. 70 yıldan beri duran T. C. amblemi niye kalkar? Amblem tabelada varsa vardır yoksa yoktur. Bunun ortası mı var? Vatandaş amblemi tabelada görememiş soruyor.Sana ne oluyor ki, T. C. ambleminin olmayışını, kakdırılışını sıradanlaştırmaya çalışıyorsun. O T.C. amblemini değil senin gibiler, 500 tane Erdoğan, 500 tane Binali de olsa kaldıramaz.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ

T.C. Yazısı seni neden rahatsız ediyor ?

Kerim

Var ki tc yazisi simgede

mehmet küçükler gaziantep

sayın başağaoğlu bu eksik gedikleri tesbit etmek için çok uğraştınızmı. yaptığınız yorumlar hangi alanda konu malzeme olcakki.bu kadar içtenlikle dökmüşsünüz. allah aşķına lütfen burada bir uğraş emek var katlamayın artık bu ülkede bir yapıt birşeyler yapılıyor neden bunu kabullenmiyorsunuz.neden ilerleme sağlamasını engellemeye karalamaya çalışıyorsunuz.siz bu ülkenin vatandaşı değilmisiniz.ülke ileriye gidiyor ve gidecek siz ve sizin gibi karalama kampanyasına destek olan herkese rağmen bu olucak ne yazıkki bu ilerleyiş.. süre geçen zaman durağan seyrelme duraklama. olacaktır sürekli ileriye nefes almadan gidilmiyor malesef izin verilmiyor engellemelere rağmen sabırla süre gidecek zaman bizi ileri götürecek haa şu engelleyici aktörlerde bu ilerleyiş için mücadele… Devamını oku »

Kerem

Ahl metrosu ne zaman tamamlanmıştı ? Ulaşıma neden taķıldıysanız… Ahl’de neyin tadilatı ? Büyüme için gerekli yeni piste müsait alan mevcutmudur ? AHL eviniz değil miydi gibo negatif bir düşünce hiç yakıştıramadım.. insanların düşüncelerine tahammül edemez olanlardansınız sanırım.. bu kadar yıpratmayın kendinizi

Okan

Tamamen kötülemek için yazılmış bir yazı. Biraz da bardağa dolu tarafından bakmayı deneyin.
Ama sizin niyetiniz üzüm yemek olmadığı için neye hizmet ettiğiniz zaten belli.
İstediğiniz kadar ağlayın, zırlayın , kötüleyin ancak kendinizi tatmin edersiniz.

BARDAKÇI

Dolu tarafını görebilen arkadaşlar anlatsınlar. Buyrun.

Tam35

Tamamen yanlı ve kötülemek amacıyla yazılmış ve iyi niyetli olmayan bir yazı. Tamamlanmamış bir yapıyı mevcut ve faal olan diğer yapılarla kıyaslamak nasıl bir mantık hatasıdır!!! Daha cok şey söylerdim ama müsait değilim şu an.

Şaka

1-Tamamlanmadıysa neden açıldı?
2-Eleştiri kötü niyet midir ?
3-Yapılan yanlışlara sende mi katıyorsun?

Sen en iyisi müsait olduğunda gel.

Kasimpasali

O zaman niye açıldı bitmemiş olan bir proje bitmiş göstermek niye demezlermi

Ahmet

Cami inşaatına takılmış. Şu mevzu hakkında rica edeceğim alakası olmayanlar yorum yapmasa. Sonuçta cami günlük namaz ihtiyacıyla beraber cuma namazı için de yapılıyor. Mescitler cuma namazına yetmez. Niye takıldığını tahmin ediyorum da. Neyse.

321

Ülkede bu kadar işsizlik, yoksulluk, eğitimsizlik varken senin Allah ile aranda haftada bir olan ibadetin mi yani öncelik? Bu nasıl bir bencilliktir!! Sen ülkeni geçtim havaalanını bitirir metronu yapar ulaşımını çözersin sonra camini yine bak bu insanların dini duyguları ile oynamaktan başka bir şey değil.. Safsın, kandırılıyorsun, soyuluyorsun umrunda önce bunlar olsun..

Tam35

321 !!!
Hayırdır neden rahatsız oldun camiden, rahat ol ya bu kadar korkma insanlar neye inanmak isterse inansın. Sn istersen krem peynire tap..

O HALDE

Madem öyle yalnızca biz Müslümanlara hizmet verilsin. Olay kimsenin ibadetinde değil. Zihniyetiniz bozuk. Önce OKU! Bilgilen. Kimsenin canına malına kastetme!!! Her canlıyı sev Yaradanın Yarattığından ötürü!!! Kasıtlı yada kasıtsız sebebi olma mazlumların.

Mekinen bez

İşsizlikle yoksullukla egitimsizlikle mücadele etmenin yegane ve en kestirme yolu insanları camiye cemaate alıştırmak ve orada ne olduklarını neden yaratildiklarini anlatmaktır.yoksa senin gibi cahil kalıp sağa sola saldırır kendi dinini küçümseyen haşereler haline gelirler.

Erman

321
Hep kandırılıyoruz dinle dahası sadece dinle kandırılıyoruz, kim söyledi bunu her eleştirmeye çabalayanin ağzında aynı lakirti.

Milli teknisyen

Bu ne kısır ve sığ bir bakış açısı.bu kafa bizi geri birakti.pistte çöker kuşta geçer damda akar.butun sorunlarla mücadele edecek ve galip geleceğiz.siz gidin kumda oynayın.chp zihniyetini Türkiye’de istemiyoruz.kahrolsun CHP zihniyeti.