YAŞAM BİÇİMİMİZ DEĞİŞECEK… NORMALLEŞME SÜRECİ

YAŞAM BİÇİMİMİZ DEĞİŞECEK… NORMALLEŞME SÜRECİ

Karşıma, mevcut kriz en çok nereleri etkiledi diye bir soru çıksa anında “her şeyi” diye cevaplarım. Koronavirüs ’den mutlaka bir gün kurtulacağız ama o süreç sonrası kim bilir nelerle karşılaşacağız.   65 yaş üstü uygulamasına maruz kalanlardan biri olduğumdan neredeyse 50 gündür sokağa adım bile atmadım.  Evde sıkıldığımda kendimi bahçeme atıp çiçeklerle böceklerle uğraşıp durdum. Saç sakal birbirine girmiş durumda.

Bu arada hobi olarak başladığım haber sitemde sizlere yerli ve yabancı havacılık haberleri sunmaya çalıştım. Kısaca bol bol vaktim olduğundan TV’lerdeki haberleri kaçırmıyor ve bol bol kitap ve gazete okuyorum. Hiç dizi seyretmeyen biri olarak dizileri kaçırmaz oldum. Aslında bu yazdıklarımın çoğu normal hayatımda sıklıkla yaptığım aktiviteler değildi ama alıştım…

Kısaca bu hayata da adapte olabildim.

Şimdi bakıyorum da ben şundan nefret ederim, bunu kesinlikle yapmam dediğimiz birçok şeyi yapmak zorunda kalıyor, ayrıca alışıyoruz da…

YENİ YAŞAM BİÇİMİNE HAZIRLANIN

Bundan sonra maçlara, kafelere, barlara, restoranlara, AVM’lere gitmek zor olacak. Arkadaşlarımızla görüşürken sarılmak, öpüşmek, el sıkışma vb sosyal temaslarda bulunmak belki de hiç olmayacak. Devamlı bir korku ile yaşayacağız. Sıradan bir öksürük bile yanınızdakini ürkütecek.

ABD, ALMANYA, FRANSA gibi maddi yönden güçlü ülkelerin bile zorlandığı bir ortamda bizler hayatımızı nasıl idame ettirebileceğiz. Ekonomisi güçlü olmayan bir ülke olarak işsizliğe, pahalılığa nasıl dayanacağız?

Bunlar benim TV seyreder ve gazeteleri okurken aklıma gelenler…

Şimdi de sektörümüze dönelim. Havalimanları ve havayolları çok zorda kaldılar ve bu zorlukların ne kadar daha süreceği bilinmiyor. Yabancı ülkelerin havayollarına ve havalimanlarına verdiği devlet yardımlarını ülkemizin yeterince verebilmesi şimdilik mümkün görünmüyor.

Yolcuların yaşanan krizden sonra eskisi gibi ucuz biletlerle seyahat edebilmesi, alınan her türlü önlemin giderleri de artıracağı gerçeği ile pek de mümkün görünmüyor

Uçak yolculuğunda,öksüren bir yolcu olursa,o yolcu en arka bölümde ayrılan yere alınacakmış. İnsanlar, alerjik, Parlak ışığa maruz kaldığında veya sıcaklığın ani değişiminde de hapşırabilir. Şimdi hasta olmayıp,alerjik bir durumda hapsıran yolcuyu, coronavirüs’e yakalanmış gibi arka koltuğa mı oturtacaksınız.  Yanında eşi ve çocuğu varsa hepsi birden mi arkaya oturtulacak? (Tabii ki yer varsa)

Havayolları ve havalimanları bir dolu tedbirler alarak bu badireden kurtulmaya çalışıyorlar. Aylardır uçamamalarının yanı sıra birde virüs nedenli bir dolu ek önlem almak masraflarını artırıyor. Üçlü koltuğa iki kişi oturtma da düşünülen tedbirlerden biri. Ancak bu uygulamayı yaptığınızda, sosyal mesafe şartları yerine getirilemiyor ki… Uçakların koridor genişliği sosyal mesafeye uyuyor mu?

Şüphesiz en güvenli yolculuk havayolları ile yapılıyor. Havalimanı ve havayollarının tedbirleri mükemmel.  Yolcular ise hala temkinli. Ancak, bir gün mutlaka seyahat edecek olduklarından tedirgin de olsalar başka olanakları yok. Uçak,Otobüs,Gemi farketmez risk varsa hepsinde var.

Havayolu ve Havalimanlarımız bu gerçeği bildiklerinden inanılmaz tedbirler alıyorlar.

Düşünsenize biletiniz var, havalimanına gideceksiniz ve mutlaka maskeli ve sosyal mesafelere dikkat ederek içeri gireceksiniz. Termal kameralar ateşinizi ölçecek. Belki de gittikçe yaygınlaşan hızlı tanı korona testleri yapılacak. Kontuarlarda yine aynı sorunlar… Temassız ödeme sistemleri kullanılacak.

Bir nevi yolculara bulaşıcı hasta muamelesi yapılacak.

Bunlar yolcuların karşılaşacağı durumlar. Ya uçak altında taşınan bagajların dezenfekte işlemi…

Ayrıca, uçaklarda kabin içine el bagajı alınmayacak deniyor. Bu uygulama netleşirse, en büyük sorun, bilhassa bayanların mutlaka yanlarında taşıdığı ve arada sırada makyajları tazelediği çantalarında yaşanacak. Bazılarının binlerce Euro vererek aksesuar olarak yanlarında taşıdığı markalı çantaları alıp bagaja koymaya kalktığınızda kıyamet koparacaklardır.

Varış havalimanında döner bantlardan bavul almak da ayrı bir sorun yaratacak gibi. Bazı titiz yolcular acaba bavulumun sapını kimler elledi, virüs bulaşmış olabilir mi diye tedirginlik duyabilirler. Bu nedenle ceplerinde eldiven taşıyıp bavulu almadan önce giymeleri gerekecek.

İkram konusuna gelindiğinde bence iç hatlarda ikrama hiç gerek yok. Üç saati aşkın uçuşlarda ise ambalajlı ürünler kullanılabilir. Daha uzun süreli uçuşlarda ise vakumlu kutular içinde sıcak yemekler sunulabilmek mümkün. Bunların hepsi maliyeti artıran unsurlar.

Sizi yolcu etmek isteyen eş, dost, akraba yanınızda havalimanı terminaline giremeyeceği gibi, sizi terminalin içinde oturarak karşılayamayacak. Neresinden bakılırsa bakılsın, virüs tehlikesi sıfırlanıncaya kadar uçak yolculuğu, konfordan uzak bir serüven olacak gibi duruyor.  

Şüphesiz bir gün bunlara da alışılacak ama bu süreç bayağı sancılı ve uzun bir süreç gerektirecek gibi…

NOT/ Kanunlar ve kurallar mutlaka mantığa uygun yapılmak zorunda. Hal böyleyken, Pazar günü 65 yaş ve üstü kişilere 5o gün sonra verilen sokağa çıkma hakkı hiç ama hiç mantığıma uymadı. Sokağa çıkabiliyorsun ama araba kullanamıyorsun. Düşünsenize aracınız 50 gündür aynı yerde duruyor. Aracınızın ağırlığı lastiklerinizin hep aynı bölümüne bastığından o lastikler yapısal bozulmaya mahkûm. Ayrıca 50 gün motor çalıştırılmamış olduğundan akü sorunu da çıkabiliyor.

Ayrıca; 65 yaş altındakilerin sokağa çıkma müsaadesi olduğunda herkes aracını kullanabiliyorken,65 yaş üstüne 50 gün sonra neden araç kullanma hakkı verilmez, anlayan beri gele… Kuaför,Berber,Araç kullanma yok.  Bu nasıl bir mantıktır?

Eyyyy Yetkililer; 

Kuaförler pazartesi gününden sonra açılacakmış. 65 yaş üstü saç sakal birbirine karışmış dağ adamı gibi olmuşlarken, kuaförleri açma gününü neden Pazar günü yaparak 65 yaş üstünün de saçını sakalını kestirmeye veya düzeltmesi için imkân tanımadınız?  Sizin mantığınızla,saçımızı,sakalamızı kestirebilmek için bir 50 gün daha beklememiz mi gerekecek.(Tabii ki o günde kuaför ve Berberler açıksa) Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Bu nasıl bir planlamadır? 

Geri

25
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Tek

Sefa abi bizim önümüzü görememiz sorun. Kimse yarının ne getireceğini bilemiyor. Hayırlısı diyoruz ama gidişat pek de hayra işaret değil

Covid 19 Sendromu

Hayatımız biz farkında olmadan zihnimizde değisti zaten,Herkezde bir korku oluşturuldu bile.Komplo teorisi gibi gelebilir ama birileri öyle istedi ve tüm dünya devletleri yöneticileri peki dedi sanki, İnsanlar en çok yalnızken ve ümitsizken savunmasız olurmuş. Hepimiz bir an önce aşının bulunmasını ve aşı olarak ölümden yada hastaliktan kurtulmayı hayal ediyoruz. Bu iş bittiğinde,aşı bulundugunda (aslında var ) aşı olmayan hiç kimse belkide ehliyet alamayacak, trene, uçağa binemeyecek, iş başvurusu yapamayacak, hastanede muayene olamayacak, marketten alışveriş dahi yapamayacak.Yani Covid 19 aşı karti,yada çip,i olmayan hiç bir şey yapamayacak. Aslında zorla yapmak istedikleri aşı için belkide gelecekte sıraya gireceğiz. Bunu nasıl yapacaklar, medikal… Devamını oku »

Jonshyolu

Eski bir meslektaşımız hem de bir abimiz olarak yazılarını her hafta severek takip ediyorum Sefa abi objektif haberciligin ve çalışandan yana olan tavrın herkese örnek olmalı bu skala muhabbetindeki kendini bilmez egolarinin kör ettiği hadsizlerin yaptigi yorumların sizi uzmesine izin vermeyin uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum size ve sevdiklerinize

JOSHYOLU Na cevap

HADDİNİ BİLMEZ SENSİN,HERKES DÜŞÜNCESİNİ YAZAR ,BELLİ SENİNDE KARIN AĞRIN VAR !!!

Brakeunit

Bir zamanlar bilal bey max lara tamam densin ben ailemle uçarım demişti. Şimdide nane aynı taktiği uyguluyor. Sanki bu iki zatı muhteremler uçağı ve havacılığı bilir gibi ahkam kesiyorlar ya işte beni kudurtuyorlar. Siz kardeşim işletmecisiniz teknik veya pilot değilsiniz. Yorum yapmamalısınız

bence

bilal efendi torpil kasması hükümet yalakası…nane ile karıştırma bence nane başarılı bir iş insanı bilal de o da yok

Korona 1 Tango Arrival

Küresel düzeyde üretilen aşı kesinlikle güvenilmezdir. Şu an neredeyse tüm devletler tedbirleri kademeli olarak gevşetmeye başladılar.Yazdığınız tedbirler ekonomik olarak maalesef uzun süreli uygulanamaz.En fazla 2021 bahar aylarına kadar bu iş dünyayı meşgul eder.Hastalık değil ama özellikle Türkiye’de ekonomik yıkım hastalığın çok ötesine geçecek gibi duruyor.Ayrıca tüm Dünyaya jet hızıyla yayılmış ve adeta soluduğumuz hava ile bulaşan bir hastalık çıktığı Aralık ayından bu güne 6 ayda 4 küsür milyon kişiye bulaşıp 250 bin kişiyi öldürmüş.Hafife almamakla beraber bulaşıcılığı en üst düzeyde olan bir hasatlık için ölüm rakamları düşük.Oluşturulan korku ve endişe rakamları ise tavan yapmış durumda.

Yolcu

Uçak yolculuğu eziyet ben arabamla giderim hem daha güvenli hem daha emniyetli

Tek

Sefa bey korona ortamında THY’nin maaş konularında çalışma yaptığını biliyor olmalısınız. Sizin iş değerlendirmesi ile ilgili yazınızdan sonra bir dolu yorumlar atılarak bizim alacağımız maaşlara göz diktiniz diyerek yorumlar atıldı. Aslında pilot maaşları ile yazmamıştınız ama öyle algılandı. Bence skala konusunun üstüne gitmelisiniz. Temiminde güçlük çekiliyor diye ekstra ücret verip sonra temininde güçlük azaldı diye kesmek olmaz. Bu piyasa şartlarına göre maaş sistemi gecerli olacaksa herkes için olmalı

TEK E CEVAP

“TEMİMİNDE “ DEĞİL “TEMİNİNDE” OLACAKTI BİRDE CÜMLENİN GELİŞİNE GÖRE “KESMEMEK OLMAZ “ YAZACAKTIN DİMİ ? NE YAZMAK İSTEDİĞİNİ BİLE TAM YAZIP ANLATAMAMIŞSIN.İŞTE ONUN İÇİN “SENİN” TEMİNİNDE HİÇBİR ZAMAN ZORLUK ÇEKİLMEYECEK .ÖNCE KENDİNİ GELİŞTİR.BİR DE HALA ONUN BUNUN KAZANDIĞI HAKKINDA YAZ YAZIYORSUN.BIRAK ARTIK UÇUCULARIN CEBİNE GÖZ DİKMEYİ

TEK İ ELEŞTİRENE

YAZ YAZILMAZ ” YAZI YAZILIR”.. Eleştirin çok kırıcı olmuş, daha edepli olmanı dilerim.

Z. Uslu

Sefa bey bunlar plan değil pilav bile yapamaz.

Abuzer

Thy de yöneticilerde maaş kesintisi yapılmadı deniyor bilgisi olan var mı

ismen

AO’yu bilmem ama Teknik’te yapıldı.

Kısa çalışma

Yapıldı

Okur

Genel değerlendirme güzel olmuş. 65 yaş üstüne yapılan uygulama adeta bana Nasrettin hocayı hatırlattı. Bu kadar saçmalığı geri zekalılar bile yapamaz ama yaptılar