YARGITAY’IN FENDİ KARAMAN’I YENDİ VE GENELGE İPTAL EDİLDİ…

YARGITAY’IN FENDİ KARAMAN’I YENDİ VE GENELGE İPTAL EDİLDİ…

Teknik A.Ş de çalışan arkadaşlar bugün bana daha önce değindiğim ve yasal olmadığını savunduğum,Gen Md. Ahmet Karaman imzalı genelge’nin yargıtay nezdinde de reddedildiği bilgisini verdiler. Bu karar gereği yani gerekçeli karar sendikaya ulaşır ulaşmaz hak kaybı yaşayan çalışanların eski pozisyonlarına dönebilmeleri için yol açılmış olacak. 

1 Şubat 2016 tarihinde yazdığım ve bu toplu iş sözleşmesi dışında tek taraflı olarak yayınlanan bu genelge ne yasal nede mantıklı bir yanı bulunmadığını belirtmiştim. İşte bu hukuka ve mantığa uymayan genelge yargıtay tarafından da reddedilmiş.

“NEDE OLSA AKLIN YOLU BİR”

…………………………………

İşte genelge çıkar çıkmaz yani iki veya üç gün sonra yazdığım köşe yazımda bu konuyu nasıl değerlendirmişim? 

Bildiğiniz üzere 29.01.2016 tarihinde THY/Teknik A.Ş Genel Müdürü Ahmet Karaman imzalı bir genelge yayınlandı.  Bu genelge aslında 25.10.2015 tarihinde Çelik-İş sendikası ile karşılıklı imzalanan toplu iş sözleşmesinde yer almıştı. Ancak her nedense toplu iş sözleşmesinde olan bu uygulamaya tekrar atıfta bulunmaya gerek duyulmuş.

Bu genelgeye baktığımızda eskiden beri mevcut olan 10,1-10,2-10,3 Teknisyen gruplarına açıklık getirilmeye çalışılmış olduğu görülmekte

Önce 10,3 Grubuna bir bakış atalım

Bu grupta daha önceleri sadece lisanslı teknisyenler var iken şimdi bu kadro CS/SS  (Yetkili teknisyen)kadrosu olmuştu.

Toplu iş sözleşmesi öncesinde bu kadroda yer alan CS/SS ler, Yetkisi olmayan yani yetkilendirme almayan/alamayan teknisyenler ise 01.01.2017 tarihine kadar yetkilendirme almazlarsa 10,0 iş grubuna gerileme yapacak deniyor. Kısaca,işverenin bulunduğunuz kadro bundan sonra yetkili teknisyen kadrosudur ya yetkilendirme alın ya da sizi bundan sonra 10.0 iş grubunda değerlendireceğiz denmektedir. Bunun yanı sıra mevcut durumda CS/SS Yetkisi bir şekilde düşen teknisyen veya yetkisinin/unvanının geçerli olmadığı bir üniteye tayini durumu oluştuğunda ise yine 10,0 grubundaki aynı kademeye geçirilecek.

Yukarıda anlattığım mantık diğer 10,1 İş grubunda da aynı.

Bildiride 10,2 iş grubu belirtilmemiş. Bu grupta bulunanlar Company Lisans dediğimiz, şirketin kendi iç bünyesinde verdiği lisans tanımlamasıdır. Tabi ki THY’nin verdiği bu bir iç lisans uygulaması olduğundan yetkili kabul edilmiyor.

Bu grup, 4 Eylül 1987 de lisanslı teknisyenler için yapılan iyileştirmeden sonra, diğer lisanssız teknisyenler ile lisanslı teknisyenler arasındaki maddi farklılığı çözmek için kurulmuştu. Dolayısıyla bu iş grubunda yer alanların CS/SS olma şansları bile yok.  Bu grupta çalışanlar zamanla emekli olduktan sonra 10,2 grup da kaldırılmış olacak.  Kısaca, istenilen sadece yetkili ve yetkisiz teknisyen iş gruplarından başka grup ların  ortadan kalkmasıdır.

Kısaca şirket tarafından verilen son tarihe kadar yetkilendirme yapılmamış teknisyenler alt sevilere düşürülüyor.Bu nedenle hak kaybı yaşayacaklar

Şöyle ki; 10,3 grubunun “O” kademesinde mevcut Toplu iş sözleşmesi ne göre 8069 TL Brüt iş tazminatı alan teknisyen, kendine verilen süre içinde yetki alamaz veya yetki alınamayacak bir yerde çalışıyor ise anında 10,0 İş grubuna düşerek iş tazminatı 4420 TL Brüte iniyor ve tabii ki hak kaybı yaşıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki,  bu toplu iş sözleşmesinde karşılıklı imzalanmış bir madde. Bu madde imzalanırken neden itiraz edilmedi anlayan beri gele.

Bir çalışan düne kadar aldığı maaşın altında hayatını idame etmeyi nasıl kabullenecek?  Toplu İş sözleşmelerini yapan sendikalar üyelerinin gelir düzeylerini artırarak daha insanca yaşamalarını sağlamaya çalışırlarken bu tam tersi bir uygulama neyin nesi oluyor. Türkiye’de yaşanmış, uygulanmış bir örneği var mıdır?

Konuya birde İşveren cephesinden bakalım.

Teknik A.Ş’nin penceresinden baktığımızda, “ya kardeşim bunlar lisanslı ama yetki almaya bile çalışmıyorlar. Bir dolu lisanslı teknisyen var görünüyor ama yetki alamadıklarından veya yetkilerini kullanmadıkları yerlerde görev yaptıkları için  bakımlarda sıkıntı çekiyoruz. Bu nedenle onlara verdiğimiz süre içinde yetki almaya çalışsınlar yoksa zararını görürler” diyeceklerdir.  Bu şekilde bakıldığında haklı olabilirler.

Ancak işveren de benim gibi konuya farklı pencereden bakmalı.

Nasıl mı?

Burada 400 civarı teknisyenden bahsediyoruz. Bu arkadaşların çoğu lisanlı ve yetkilendirilmenin şart olmadığı yerlerde veya yetkilerini kullanamadan çalıştırılıyorlar. Örneğin; Malzeme planlama, Üretim planlama,Bakım planlama,Tesellüm-depo , Kabin içi atölyeleri,Komponent atelyeleri gibi bölümlerde çalışanlar, istese bile yetkilendirme alamayacaklar. Bunların yanı sıra lisansı olup tip kursu alamadığından yetkilendirmeye müracaat edemeyenler var. Siz bunlara tip kursu açtınız mı?

Tutturdunuz bir task eğitimi verdiniz ellerine level-1-2-3 belgelerini hadi uçak başına dediniz. Bu verdiğiniz task eğitimleri ile bu gençler nasıl CS/SS olacak ki?  Atölyede CS sıkıntısı çekildiğini biliyorum. Bu sorunlar bir iki sene içinde oluşmadı ki.  Sizler bu sorunları daha önceden görüp çözüm arayışlarına geçecektiniz. Bu konular pansumani tedbirlerle çözülemez ki?

Sorunu birazda kendinizde aramalısınız. Günü kurtarıcı TASK eğitimleri ile bugüne geldiniz.  CS/SS olabilmenin şartı olan eğitimleri tam olarak verdiniz mi? İngilizcelerini daha ilerletebilmek için hangi kursları açtınız? Yeterli mi idi?

Bu konunun başka boyutları da var. Yetkilendirilmiş bir teknisyeniniz var ama size göre şefiyle, müdürü ile sorun yaşıyor. Bu arkadaşı oradan alıp CS/SS yetkisine gerek olmayan bir bölüme verdiğinizde yandı gülüm keten helva.  Gitti maaşın yarısı. Sakın ola ki olmaz falan demeyin. Bal gibi oluyor. Aynı, torpil konarak CS/SS olanlar gibi…

Yetkilendirme cezai şartlarla çözülemez. Önce verip sonra alacaksınızEğitiminize bir kez daha bakın bakalım ne eksiklikler göreceksiniz.

Kısaca bu genelgeye ve toplu iş sözleşmesindeki skalalara baktığımızda burada tek suçlu sadece teknisyen mi?

İşverenin haklı olduğu konuyu yazdım. Ancak sizin de bu konuda suçunuzun olduğunu söylüyorum. O halde tek taraflı vur satırı olmaz. CS/SS olmaları için verdiğiniz sürede yetkilendirilmemiş halde bulduğunuz lisanslı teknisyenleri bu kadar sert bir maddi kayıp yaşatmaksızın bir çözüm arayışına girilmeli diye düşünüyorum.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Adaletsiz sendika
1 yıl önce

Sefa Bey, habom teknik geçişinde yıllık izin süremizi sıfırladılar. Maaş verirken kıdemimizi sayıyorlar izin verirken saymıyorlar. Çok saçma. Yargıtay’ın bu konuda kararı var, sendika son tis’te halledecekti bu konuyu, ama sonuç çıkmadı. Mahkeme kararını bile savunamayan bir sendikaya üyeyim.
Teknisyen protokolü için de şirketle sendika anlaşır, bir orta yol bulur, merak etmeyin. Bu sendika burada oldukça adaletsizlik devam eder.

Bu sana cevap
1 yıl önce

Asıl adaletsiz olan asıl vicdansız olan sensin ya, adamlar dava açtı genelgenin iptali ile ilgili ve kazandı, hala izin diyosun böyle bi sendikaya üyeyim diyosun Allah’tan kork be, olma kardeşim istifa et seni zorla tutan kim. Çok ayıp

İnstructor
1 yıl önce

Sendikanın yanlışları tonla var ama şu kadar süre içerisinde yıllık izinlerinizi kullanın yada ücretini alın dediler . Ben şahsen kullandım. Siz de muhtemelen kullanamadığıniz izinlere karşılık ücret aldınız

bu sana cevapa.
1 yıl önce

sen sanırım sendikacısın. adam az bile yazmış size. siz 10.0 havaiş yaptı diyorsunuz . neyin ne olduğunu biliyoruz. o protokolu yapan da sizin için yaptı zaten. siz 10.0 iyileştirmek için ne yaptınız;?????????? üstelik dağdan gelip bağdakini kovuyorsunuz.. allahtan esas siz korkun be!!! Allahınız varsa o da ayrı bi konu. dava diyorsunuz da davanın sonunda da toplu iş sözleşmesini nasıl bireysel hale dönüştürdünüz hayret. bana adalet kararı demeyin. Siz adalete gerçekleri göstermezseniz o da kendi yönüne gider. bilir kişi raporuna eksiklerin giderilmesi için itirazınız oldu mu yok. niye olsun ki?_ izin amacınız işçiyi savunmak değil ki… şimdi de yetersiz açıklamalardan dolayı… Devamını oku »

10.1
1 yıl önce

Gecmise donuk farklar verilince bakalim yeniden hak yemeden 10.1 den devam edilecekmi ?
Mahkeme karari var ama yinede emin olamiyoruz hale bak..

edref
1 yıl önce
Cevapla  10.1

geçmişe yonelik fark falan vermezler.

Teknik Çalışan
1 yıl önce

Habomdan tekniğe geçerken sürelerin izin hesaplamasında da dikkate alınması gerekir. Yargıtayın emsal kararları var. Ona rağmen sendika dava açmıyor. Açsa kesinlikle kazanacak

Danışıklı Dövüş
1 yıl önce

Onun pazarlığını yavuz denilen adam yapmış. Bu konu o gidene kadarda açılmayacakmış. Bizzat kendi söylemiş. Ankarada

hak yiyenlere
1 yıl önce

Vaktiyle bir derviş berbere gidip Vur usturayı berber efendi der. Berber dervişin saçlarını kazımaya başlar diğer tarafa usturayı vuracakken kabadayı içeri girer Doğruca dervişin yanına gider başının kazınmış tarafına sert bir tokat atarak Kalk bakalım kabak kalk tıraşımızı olalım diye bağırır Dövene elsiz sövene dilsiz olan halktan gelen her şeyin Hak’tan geldiğine inanan derviş sabreder Fakat kabadayının tıraş esnasında dili sürekli alay eder derviş ile Kabak aşağı kabak yukarı Nihayet tıraş biter kabadayı çıkar Henüz birkaç metre gitmiştir ki kontrolden çıkan bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelerek kabadayıyı altına alıp sürükler oracıkta feci şekilde can verir Berber dervişe… Devamını oku »

Çelik iş
1 yıl önce

Eskiden 10.3 olup insan kaynaklarına cagırıp imza atmıstık 10.0 a dusurun bizi diye. Eyyy sendika. Neye yarayacak bu davayı kazanman solesene. Yıne bana gelıp “ git davayı ac gecmıs hakkını al “ diyeceksın. “ git davayı aç eski skalana dön “ diyeceksin.

Dava kazanmışmış. Sevsinler sizi.

thy
1 yıl önce

bu şirketten kimler geldi kimler giiti
o koca koltuklarda oturanlar büyükler yaa işten atıp durdular hak yediler maaş düşürdüler
attıkları insanlar 2 sene sonra geri döndü fakat
onları atan koca koltuktakiler işten atıldı dönemdi
Allah büyüktür yediğiniz hakların hesabını sorarcak

Sero
1 yıl önce

Sefa bey teşekkür ederiz gerekçeli kararda bizim için kötü bir haber çıkma ihtimali varmı iş veren tekrar itiraz edermi

Yönetici
1 yıl önce
Cevapla  Sero

yargıtay son mercii… Bu dava için Anayasa mahkemesine gidecek değiller ya. Aslında hata büyük. Hata toplu iş sözleşmesinden sonra tek taraflı karar alamazsın hata burada. %100 kazanılacak bir davaydı ve öyle de oldu. İçini rahat tut

Teknik
1 yıl önce
Cevapla  Sero

Sefa abi peki eski skalaya dönebilecekmiyiz 10.1 10.2 iş grubuna

thy
1 yıl önce

Allah zalimlere fırsat vermez büyüktür eninde sonunda hak yerine gelir

adalet nerede
1 yıl önce

Ülkede en yüksek yargı diyorki genelge iptal edilmeli bu 3. mahkeme, arkasından iş veren yok herkes dava açsın emsal teşkil etmiyor diyor, böyle hukuk olurmu al sana 2.5 yıl daha , bunun böyle olacağı belli idi zaten neden herkesten imza toplayıp hem genelge iptali hemde geçmiş dönem alacakları yasal faizi ile talep etmediler? Neden T.S.İ toplantısında bunu gündeme almadı?Sen hem milli hem yerliyiz diyen sendika milli ve yerli gibi davranmayanlara ne diyeceksiniz?Yargı ile alay etmektir bu. neden yargıtay yolu açıldı , Bu suistimal ile herkes topun ağzında olacaktır, yazık bu insanların hakkını yiyenlere…

MCC
1 yıl önce

We loves Sefa. İyi ki varsın. Nice yıllara ,sağlıklı bir yaşam Sana.