featured

YAPILABİLSE; 15 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı sürerken, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kahramankazan’ı ‘havacılık üssü’ yapacak Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’yi (HAB) hatırlattı ve “15 bin istihdam sağlayacak ve 6 milyar dolar yatırım yapılacak HAB’ı dört gözle bekliyoruz” dedi.
Kahramankazan’da 2011’de çalışmalarına başlanan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) projesi aradan geçen 7 yıllık sürede bir türlü istenildiği gibi hayata geçirilemedi. Geçtiğimiz günlerde aynı zamanda AK Parti Ankara Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında ilgili paydaşlar bir araya gelerek gelinen süreci ve yaşanan sıkıntıları görüştü. Toplantıya katılan Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk projenin Kanal İstanbul’dan sonra Türkiye’deki ikinci büyük proje olduğuna dikkat çekerek bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Hürriyet Ankara’ya açıklamalarda bulunan Başkan Ertürk şunları kaydetti:
6 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
“Dönemin TAI Genel Müdürü ve Savunma Sanayi Müsteşarı ile birlikte projeyi sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmiştik. Kendisi yakından ilgilendi, projeyi çalıştırdı. 2011’de hükümetimizn seçim beyannamesinde de duyuruldu. Savunma sanayii kümelenmesiyle ilgili Kanal İstanbul’dan sonra ikinci dev yatırım. Türkiye’de savunma sanayii ve havacılık üzerine iş yapan tüm firmaların bir çatı altında toplanacağı, 15 bine yakın istihdamın 6 milyar dolarlık bir yatırımın beklendiği bir proje.
BÜROKRASİ AĞIR İLERLEDİ
Dönemin ATO yetkilileri, OSTİM Başkanı, TAI yetkilileriyle dünyada bunun örneği olan Meksika’ya gidip yerinde görüp inceleyerek rapor halinde de sunmuştuk. 2011’den 2018’e geldik. Maalesef 7 yıllık süre içerisinde bir takım arazi sıkıntılarıyla karşılaşılması ve bürokrasinin ağır işleyişi nedeniyle iş arzu ettiğimiz seviyede yürümedi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük önem verdiği böyle büyük bir projenin 7 yılda bu kadar gecikmesini anlamak mümkün değil.
KEŞKE DAHA ÖNCE YAPILSAYDI
Bu projeye dört elle sarılıp bütün gücümüzle harekete geçmeliyiz. Biz yönetiminde değiliz, sadece ilçe sınırlarımızda olan bir proje. Gönüllü olarak takip edip koşturuyoruz. Bu projeye herkesin sahip çıkması gerekiyor. MÜSİAD Ankara Şubesi öncülüğünde ilk kez bir bakan nezdinde proje takibi yapılmaya başlandı. Ankara milletvekillerimiz de çok hassas. Keşke aylar öncesinde bu toplantılar yapılsaydı da ortak akılla nerede sorun olduğu tespit edilip çözülmüş olsaydı.
KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK
İki ay sonra tekrar toplantı yapacağız. Neler yapıldığı ile ilgili değerlendirme yapılacak, Cumhurbaşkanımıza da brifing verilecek. İnşaatların başlayıp hızlanmasını istiyoruz. Kaybedecek zamanımız yok. Yerli milli üretimi yapmak isteyen KOBİ’ler var. Önlerini açmamız gerekiyor. Dört gözle HAB’ı bekliyoruz. Ayrıca mevcut demiryolu hattından Kazan Soda Tesisleri’ne yol uzatılması ile ilgili şirketin kendi projesi var. Bu projeye HAB’ın içi de dahil edilmeli. Demiryolunun buradan geçmesiyle birlikte ürünlerin ihracatı için de alternatif ulaşım oluşturulur düşüncesindeyiz.”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAVADAN DENETLEDİ
Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Ankara Sanayi Odası ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği ile Ankara Valiliği’nin katılımlarıyla kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB (HAB) TUSAŞ/TAI yerleşkelerinin yanında 730 hektarlık arazi üzerine inşa edilecek. Bölgenin 400 hektarı sanayi alanı, 100 hektarı Teknoloji Geliştirme Merkezi (ARGE), 100 hektarı da
yeşil alan olarak planlanıyor. İnternet sitesinde “2018 yılı 1. yarısında inşaat çalışmalarına başlanacaktır” denilen projeyi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Kahramankazan’daki bir açılış törenine katılan Erdoğan’ın bölgeyi helikopterle havadan denetleyerek bilgi aldığı öğrenildi.
KAPSAMLI TOPLANTI YAPILDI
Türkiye’nin ilk Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi olan proje için 24 Ocak’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda MÜSİAD Ankara Şubesi’nin öncülüğünde değerlendirme toplantısı yapıldı. Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığındaki toplantıya AK Parti Ankara milletvekilleri, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve TAI yetkilileri katıldı. (HÜRRİYET)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 6 sene önce

    asgari ücrete dimi,

    Cevapla