Pilot Hatası Kuyruğu Vurdurttu

Pilot Hatası Kuyruğu Vurdurttu

Pilotlar Tarafından uçağın computer’ine yanlış veri yüklenmesi uçağın Kuyruğunu vurmasına sebep oldu.

Sidney Havalimanı’nda Qantas 737 uçağının kuyruğu pisti kazıyarak kalkış yaptı. Bu konula ilgili olarak,Avustralya Ulaştırma Güvenliği Bürosu dün bir rapor yayınladı.

Kaza 2014 Ağustos’unda gerçekleşmişti. Raporda pilotların uçağın ağırlığını yanlış anladıkları bildiriliyor. Yanlış veri girildiğinden kuyruk piste sürterek kalktı.  Boeing 737’de 152 yolcu ve ekip vardı.

Uçak Sidney’den Darwin’e gidecekti.Kalkışta bir kabin memurunun pist üzerinde gıcırtı sesi duyduğu belirtiliyor. Ancak,kabin ekibi kuyruk vurmasından şüphelenmesine rağmen ve bunu pilota iletmelerine rağmen uçak yoluna devam ederek Darwin’e güvenli bir şekilde indi.

Kaptan uçağı yerde kontrol ettiğinde,kuyruk bölümünde boyaların kazınmış olduğunu gördü.

ATSB- Avustralya Ulaştırma Güvenliği Bürosu raporunda; veri giriş hataları, pilot deneyimi, operatör, uçak tipi, yer veya kalkış performans hesaplama yöntemi ileride hataları önlemeye daha fazla yardımcı olacaktır” denilmekte.

Raporun geldiği gün Avustralya Havayolları’nın ilk uçuşunun 95 ci yıl dönümüydü.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bir yolcu

Sefa Bey sitenizi takip eden bir havacılık meraklısıyım. Son dönemde birçok yazı ve haberin yazım dili bana çok garip gelmeye başladı, Google translate yap yapıştır gibi sanki. Buraya konulmadan önce editoryal gözle gözden geçirilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Biraz daha dikkatle sitenizin çok daha başarılı olacağı kanısındayım. Saygılarımla.

Eleştiriye teşekkür ederim. Yapım gereği,seviyeli olma şartıyla her türlü eleştiriden rahatsız olmam. Ancak yazıyı tercüme eden arkadaşlar translate kullanmıyorlar. Yazıyı okuduğumda cümle düşüklükleri var. Sizin hata gördüğünüz cümleyi yazarmısınız.