Yamaç Paraşütçüleri Ali Dağı’na Meyve Tohumu Attı.

Yamaç Paraşütçüleri Ali Dağı’na Meyve Tohumu Attı.

Kayseri’nin Talas ilçesindeki Ali Dağı’ndan havalanan yamaç paraşütçüleri, bölgeye meyve tohumları attı.

Kayseri’nin Talas ilçesindeki Ali Dağı’ndan havalanan yamaç paraşütçüleri, bölgeye meyve tohumları attı.

İç Anadolu Ağaçlandırma Erozyonla Mücadele Eğitim ve Dostluk Vakfı (İÇEM) ile Extreme Kayseri Topluluğu tarafından düzenlenen, “Çekirdekten Ağaca” projesi kapsamında, 50 paraşütçü yanlarına aldıkları tohumları Ali Dağı’ndan atladıkları sırada doğaya bıraktı.
Extreme Kayseri Topluluğu üyesi Tugay Kekeç, atlayış öncesinde yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 yıldır paraşütle uçtuğunu, bu projenin en anlamlı çalışmalarından biri olduğunu söyledi.

http://dai.ly/x6azqp2

Bu çalışmayı doğayı canlandırmak amacıyla yaptıklarını belirten Kekeç, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 50 civarında yamaç paraşütçümüz var. Singele ve tandem uçuşu yapacaklarla bugün doğaya tohum atacağız. Halkın içinden yapılacak çekilişle pilotlarımızla beraber vatandaşlarımızla gün boyu uçuşlarımız olacak. Uçuşlarımız Ali Dağı’ndan yani yaklaşık 2 bin fitten gerçekleştirilecek. Amacımız, atacağımız tohumlar sayesinde doğayı yeşillendirmek, çıkan yangınlar sonucu Ali Dağı’nda oluşan kuraklığı gidermek. Yukarıdan tohumları atacağız ve bu tohumlar yeşermeye başlayacak.”

İÇEM Vakfı Genel Sekreteri Selçuk Şahin de böyle bir projenin içinde bulunduğu için heyecanlı olduğunu söyledi. Şahin, “Buradaki amacımız, çekirdeklerin doğaya kazandırılması için farkındalık oluşturmak. Halka, çekirdeklerin çöp değil, doğayla buluşturulması gereken bir değer olduğunu anlatmak amacıyla bu etkinliği yaptık.” dedi.(Haberler)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Ali
1 yıl önce

İş tohumla bitmiyor, yağmur yağsa zaten her yer tohum dolu