Yabancılara vize kolaylığı teklifi

Yabancılara vize kolaylığı teklifi

Rusya’da Dünya Kupası sonrası yabancılara vize kolaylığı sağlanması önerisi gündemdeki yerini koruyor. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, şampiyona sırasında geçerli olan “taraftar kartı”nın benzerinin ülkenin turistik bölgelerinde sürekli uygulanmasını teklif etti.

RBK’nın haberine göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın “Hizmet ihracı” adlı yeni projesi, turizm hizmetlerinden sağlanan geliri artırmak için yabancılara uygulanan vize rejiminin yumuşatılmasını öngörüyor.

Bakanlık raporunda, 2024 yılına kadar ülkeye turizm, sağlık ve eğitim amacıyla yapılan seyahatlerden sağlanan yıllık gelirin bugünkü 8,95 milyar dolar seviyesinden 15,47 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Bu doğrultuda, Rusya’ya turizm, iş, kültür sanat ve spor etkinlikleri için gelen yabacıların basitleştirilmiş vize prosedürlerinden faydalanmaları teklif ediliyor.

Dünya Kupası sırasında geçerli olan “Fan-ID” kartı benzeri bir uygulamayla vize kolaylığı sağlanacak turistlere, belirli turistik yerlerin, sertifikalı otellerin, restoranların ziyaret edilebileceği ve toplu taşıma hizmetinin dahil olacağı bir turistik seyahat paketi sunulmasının gündemde olduğu belirtiliyor.

Diğer bir teklif ise, elektronik vize uygulamasının kullanım alanları genişletilerek turistlere vize kolaylığı sağlanması.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dünya Kupası için ülkeye gelen yabancı futbol taraftarlarına getirilen vize muafiyeti uygulamasının 2018 sonuna kadar uzatılacağını açıklamıştı. Rus lider, yabancı ülke vatandaşları için yeni vize muafiyetlerinin de gündemde olduğunu söylemişti.
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.