Yabancı havacılık medyasından kısa kısa

Yabancı havacılık medyasından kısa kısa

Airbus ve Embraer’de  kutlama
Yaklaşık 2000 Airbus çalışanı Almanya’nın Hamburg, Bremen ve Stade şehirlerinde müşteriye teslim edilen 1000’inci A330 için kutlama yaptılar.  Şu ana kadar toplam 1250 adetten fazla şipariş alan A330, yükselen yakıt fiyatları nedeniyle dört motorlu A340 modelinden daha fazla tercih edildiği için A340’ların üretiminin durdurulma kararında önemli bir rol oynadı. İlk teslimatı Air İnter’e yapılan A330’un, 1000’inci uçağıda Cathay Pacific havayolları tarafından teslim alındı.

Geçtiğimiz hafta Embraer’de de 1000’inci teslimatın sevinci yaşandı. 2004 yılında ilk teslimatı Polonya’lı LOT havayollarına yapılan E-Jet’lerin 1000’incisi Republic Airlines şirketine teslim edildi. 45 ülkede 65 havayolu şirketinde hizmet veren E-Jet’ler  bugüne kadar 460 milyondan fazla yolcu taşıdılar.

United Airlines ile 10 Dollar’a uçuşlar
Geçtiğimiz hafta perşembe günü reservasyon sisteminde oluşan bir arıza sonucu United Airlines en fazla 10 Dollar olmak üzere uçuşlar sattı. Sistemdeki hatadan dolayı bilet fiyatının sıfır Dollar olması, yolcuların sadece havalimanı vergilerini ödemesini sağladı. Arızanın sadece ABD içi uçuşların satışında oluşmasının ardından, United yaptığı açıklama ile satılan biletlerin geçerliliğini koruyacağını bildirdi. United Airlines tarafından kısa sürede fark edilen hata düzeltildi.

Airbus’dan elektrik motorlu uçak
Geçen hafta Fransa’da başbakan ve sanayi bakanında katıldığı bir toplantıda 34 farklı firma yeni projeler tanıttı. Airbus’da 2030 yılına kadar en fazla 100 koltuk kapasiteli 6 adet elektrik motorlu uçak projesini tanıttı. Motorlar için elektrik biyoyakıttan sağlanacak. Airbus bu model için Alman Siemens ve Avusturya’lı Diamond Aircraft ile birlikte çalışacak. Şu an için E-fan adını verdikleri 9,5 metre uzunluğunda olacak iki kişilik bir uçağın üzerinde çalışan Airbus, bu uçakla ilk önce tecrübe kazanmayı hedefliyor.

Paylaş:
Geri
Etiketler:

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Meral Döşemeciler

Dünyayı turlayan havacılık haberleri hoş oluyor. Biraz da kabin içi catering ve menülerini tercüme etseler daha mükemmel olacak.