Vladimir Putin’nin uçağına İsviçre F/A-18’ları yaklaştı

Vladimir Putin’nin uçağına İsviçre F/A-18’ları yaklaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir günlük çalışma ziyareti için Fransa’ya gitti. Bu arada Rus ajansları, Putin’in heyeti ile gazetecileri taşıyan uçağa Cenevre semalarında İsviçre hava kuvvetlerine bağlı  iki savaş uçağının “eşlik etmesi” hem şaşırttı, hem nota, hem de espri konusu oldu.

Uçağı Fransa’nın Marsilya kentine iniş yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, buradan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un resmi yazlık konutunun bulunduğu Bregancon Kalesi’ne gidecek ve orada Fransız liderle görüşüyor.

Putin’in değil, berberindeki heyetin uçağına İsviçre savaş uçaklarının ülke hava sahası boyunca eşlik ettiği görüntüler medyaya yansıdı. Takip, Fransa sınırında kesildi.

Uçakta bulunan Putin’in sözcüsü Peskov, “Bu daha önce de olmuştu. Fena değil! Konuyla ilgili nota verdik. Ama İsviçreliler bunun misafirperverlik gösterisi olduğunu söyledi” dedi.

İsviçre bakanlı sözcüsü, F/A-18 bombardıman uçaklarının yabancı resmi heyet uçaklarına eşlik etmesinin “bir gelenek” olduğunu söyledi.

Bu haber sayesinde dünyada pek çok insan, “İsviçre’nin hava kuvvetleri ve savaş jetleri olduğunu” da öğrenmiş oldu. (TürkRus)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.