featured

Ural Havayolları Uçağında Batarya Patladı. Yolcular slide ile tahliye edildi

Rus havayolu Ural Airlines’a ait bir Airbus A321, bir Powerbank’ın neden olduğu yangın nedeniyle Perşembe akşamı taxi yolu üzerinde tahliye edildi. U6167 sefer sayılı uçak Moskova Domodedovo Havalimanı’ndan Kaliningrad’a uçmak için piste taxi yapıyordu.

Powerbank alev alınca yolculardan biri onu yere fırlattı ve kabin dumanla dolmaya başladı. Kokpit ekibi uçağı durdurdu ve uçaktaki herkes acil durum şişirilebilir kaydıraklarla tahliye edildi.

Yolcular, terminal binasına geri götürüldü. Daha sonra Ural Havayolları, 7 saatin üzerinde bir gecikmeyle yedek bir Airbus A321 ayarlandı.

U6167 uçuşunda kaç kişinin olduğu bilinmiyor, ancak yolcular ve mürettebat arasında bildirilen herhangi bir yaralanma olmadı. Şans eseri olay, kalkıştan önce yerde meydana geldi. Patlama uçak havadayken olsaydı, durum çok daha vahim olabilirdi.

U6167 uçuşu bir lityum pilin bir uçağı tehlikeye attığı ilk sefer değil ve dünya çapında havayolları bu tip olayları düzenli bir şekilde rapor ediyor.

IATA düzenlemeleri, powerbank’lerin, e-sigaraların ve yedek lityum pillerin gerektiğinde kolayca erişilebilecek bir el bagajında ​​taşınmasını şart koşuyor.

Powerbank Nedir?

Powerbank, önceden fişe takıp şarj edilen bu cihazla günlük hayatımızda sıkça kullandığımız cep telefonu gibi elektronik aletlerimizi, elektrik fişine bağlı kalmadan, şarj etmek için kullanılır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir