Uluslararası Hava Yolu Şirketleri İsrail Uçuşlarını Askıya Alıyor

Uluslararası Hava Yolu Şirketleri İsrail Uçuşlarını Askıya Alıyor

Uluslararası hava yolu şirketleri, İsrail’e yönelik güvenlik endişeleri nedeniyle uçuşlarını askıya alıyor veya ertelemeye gidiyor.

İsrail ile İran arasındaki gerilimlerin tırmanmasıyla birlikte, uluslararası hava yolu şirketleri bölgeye yönelik uçuşlarını yeniden planlama kararı alıyor.

İngiliz hava yolu firması Wizz Air, İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e düzenlediği saldırıların ardından 14 ve 15 Nisan’daki Tel Aviv uçuşlarını iptal etti.

Wizz Air’den bir yetkili, “16 Nisan itibarıyla uçuşlarımızı devam ettiriyoruz ancak yolcular bazı program değişiklikleriyle karşılaşabilirler. Şirket ilgili yetkililerle durumu yakından takip ediyor ve yolcularını tüm program değişikliklerinden haberdar ediyor. Yolcularımızın ve ekibimizin güvenliği birinci önceliğimizdir. Umarız ki bölgede kısa sürede normalleşme yaşanır.” şeklinde konuştu.

İngiliz hava yolu şirketi easyJet de “devam eden durum” nedeniyle yaz sezonu dahil olmak üzere Tel Aviv’e uçuşlarını 27 Ekim’e kadar askıya aldı.

Alman KLM, İsrail’e uçuşlarını 21 Nisan’a kadar iptal ederken, uçuşlarının İran ve İsrail üzerinden yapılmayacağını duyurdu.

Almanya merkezli Lufthansa Group, Tel Aviv, Amman ve Erbil’e uçuşlarını askıya almasının ardından bugün itibarıyla devam etti. Şirket, Tahran ve Beyrut’a uçuşlarını 18 Nisan’a kadar iptal ederken, İran hava sahasını kullanmayacağını bildirdi.

Air India, Tel Aviv’e uçuşlarını geçici olarak askıya aldı.

ABD’li United Airlines, Tel Aviv uçuşlarını askıya aldı ve 1 Mayıs’a kadar bölgeye bileti olan yolcularına tam ücret iadesi yapılabileceğini bildirdi.

Air Canada, Tel Aviv’e cumartesi günü olan uçuşunu iptal ettikten sonra bölgedeki durumu izlemeye devam edeceğini ve uçuş programlarını buna göre ayarlayacağını duyurdu.

Rota Değiştiren Uçuşlar

Avustralyalı hava yolu firması Qantas, uçaklarının İran hava sahasını kullanmamak için güzergah değişikliği yaptığını bildirirken, Virgin Atlantic şirketi Irak, İran ve İsrail üzerinden uçmadığını ve operasyonları üzerindeki olası etkilere karşı durumu izlemeye devam ettiklerini duyurdu.

Iberia Express ise 14 ve 15 Nisan’da Tel Aviv’e uçuşlarını iptal etmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir