featured

Ülkeler silah satmak için birbiriyle yarıştı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) bu yılki raporuna göre 2017’de yaklaşık 400 milyar dolarlık silah satışı yapıldı. En çok silah satan şirketler listesinde ilk üç sırada ABD’li firmalar var.
SIPRI’nin son raporuna göre geçen yıl silah satışı 2016’ya göre yüzde 2,5 artış gösterdi. 2002 yılı verilerine göre silah satışında yüzde 44’lük bir artış söz konusu.
2017’de en fazla silah satışı yapan 100 firmanın 42’si ABD merkezli. Bu firmalar ABD’ye geçen yıl 226 milyar dolar kazandırdı. Dünyanın en fazla silah satan şirketi aynı zamanda F-35 uçaklarının üreticilerinden olan Amerikalı Lockheed Martin şirketi.
Çinli firmaların satışlarına ilişkin veri bulunmadığı için liste dışında yer alıyor.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ lıste1
 
Rusya ikinciliği İngiltere’den aldı
Rus firmalar geçen yılki toplam silah satışının yüzde 9.5’ini gerçekleştirdi. İngiltere 2002 yılından bu yana en fazla silah satışı gerçekleştiren ikinci ülke konumundaydı. Rusya’nın ikinci sıraya yükselmesiyle İngiltere üçüncü sıraya düştü.
İlk 100 şirket arasında bulunan 10 Rus savunma şirketinin silah satış oranı 37 milyar dolar ile geçen yıl yüzde 8.5 artış gösterdi.
Genel listede üçüncü sırada yer alan İngiltere, Batı Avrupa’da ise ilk sırada. 2017 yılında silah satışını yüzde 3.8 artıran İngiliz firmaların toplam cirosu 95 milyar dolar oldu. İngiliz Rolls-Royce, GKN ve BAE Systems dünyanın en büyük savunma firmaları arasında bulunuyor.

Türkiye’nin dikkat çekici yükselişi

Türk firmalarının geçen yılki silah satışı yüzde 24 artış gösterdi. İlk 100 firma arasında Türkiye’den Aselsan ve Türk Uzay ve Havacılık Endüstrisi yer aldı. 2016 yılında 68. sırada bulunan Aselsan 2017’de 61. sıraya yükseldi.
Araştırmaya öncülük eden SIPRI uzmanlarından Pieter Wezeman, “Bu ciddi yükseliş, Türkiye’nin yerli savunma ürünlerini geliştirmek ve dışa daha az bağımlı olma konusundaki çabasını yansıtıyor.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir