Ulaştırma Bakanı Uraloğlu Anlattı. Kazanın Tespit Süreci ve Türkiye'nin Desteği

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu Anlattı. Kazanın Tespit Süreci ve Türkiye’nin Desteği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ve beraberindekilerin cenazesinin bulunma süreci hakkında CNN Türk’e açıklamalarda bulundu. Uraloğlu, “Akşam saatlerinde Reisi’nin olduğu helikopterin düştüğü teyit edilince bizden hava aracı desteği istediler. Akıncı İHA devreye girdi ve o tespit etti,” dedi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve 9 kişinin helikopter kazasında hayatını kaybettiği açıklandı.

Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Deniz araçları, kara araçları ve bazı kişiler özellikle dağcılar acil durumlar için çağrı cihazlarına sahiptir. Bu cihazlar, acil bir durumda otomatik olarak uyduya sinyal gönderir ve tanımlanmış bölgedeki merkezlere ulaşır. Türkiye, bu tür acil sinyallerin toplandığı bölgelerden biridir. Gelen sinyaller Ankara Esenboğa’daki radarlarımıza düşer ve gerekli kurumlara bildirilir.

Başlangıçta bize böyle bir sinyal düşüp düşmediği soruldu. İlk başta helikopterin düştüğünden bahsedilmedi. Biz böyle bir sinyal almadığımızı söyledik. Sonrasında helikopterin düştüğünden bahsedilince yine sinyal almadığımızı belirttik. Yaptığımız görüşmelerde helikopterde bu cihazın bulunmadığını öğrendik. Güvenlik endişeleri veya yaptırımlardan dolayı bu cihaz temin edilmemiş olabilir.

Akşam saatlerinde Reisi’nin olduğu helikopterin düştüğü teyit edilince bizden hava aracı desteği istediler. Akıncı İHA devreye girdi ve o tespit etti.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir