Ulaşımda devrim! Havada kapsüllerle yolculuk başlıyor

Ulaşımda devrim! Havada kapsüllerle yolculuk başlıyor

İsviçre tarafından tasarlanan dev hava aracı Clip-Air, sökülüp takılabilen kapsüllerle havalanabilecek. Hem yolcu hem de kargo bulunan kapsüller aynı anda taşınacak.

İsviçre’nin Federal Politeknik Ensitisü’nün geliştirdiği hava aracı, ulaşımda devrim yaratacak bir yenilik sunuyor.

 

Hava aracı, TIR’lardan gemilere aktarılan konteynerlerden esinlenerek geliştirildi. ‘Clip-Air‘ adı verilen hava aracı çerçeve, kokpit ve motor bileşenlerinden oluşuyor. Bu bileşenlerin yanı sıra, tıpkı konteynerler gibi söküp takılabilen kapsüller yer alıyor.

Uçak kanatlarından uzanan uzun metal bacaklar, çerçevenin havada durmasını sağlarken, aynı zamanda iniş takımlarını barındırıyor. Kapsüller ise hava aracının karnına asılıyor.

Kapsüllerin yolcu ya da kargo taşıyabileceği belirtiliyor. Bir uçak hem yolcu hem de kargo bulunan farklı kapsüllerle de havalanabilecek. Hava aracı istendiğinde üç kapsülle uçabilecek.

Clip-Air‘in amacı ise yolcuların hayatını ve kargoların uçaklara nakledilmesini kolaylaştırmak. Clip-Air’in tasarımcıları, yolcuları yerel otobüs duraklarından kendilerini alacak kapsüllere binerek doğrudan uçağa gidebileceklerini belirtiyor.

Sistemin demiryoluna da uyarlanabileceği düşünülüyor.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Sorunlar
3 yıl önce

Kapsülün basinclanmasi, ortam iklimlendirme gibi teknik sorunlar üstesinden gelinmez değilse de, sistemin verimliliğini negatif etkileyebilir. Bildiğimiz uçak konseptini önemli ölçüde değiştireceğinden dikkat isteyecek bir çalışma. Sırf are maliyetleri bile projeyi askıya aldirabilir.

Ground time
3 yıl önce

Operasyondaki en büyük maliyetlerden biri olan uçağın Ground time ını önemli ölçüde düşüreceği göz önüne alınırsa mantıklı.

mafaky
3 yıl önce

Teknolojik olarak mantık güzel de işin “güvenlik yönü” nasıl halledilecek? Canlı bombayım; valizimde bomba köşedeki duraktan bindim, Yerime oturdum; sonra da hava limanında gittim kapsülümle ana gemiye takıldım(!!!). Sonrasında: buuuum!…

Diyeceğim, bu tür operasyonun yer maliyeti çok yüksek olur.

Ancak yine bir havalimanından başlamak ve diğerinde sonlanmak için çok bacaklı seferler için olabilir… Bir kapsül Ankara’ya, diğeri Konya’ya gibi…