featured

Ukrayna’ya ait kargo uçağı Yunanistan’da düştü

 

Yetkililer, Ukraynalı bir havayolu şirketine ait Antonov kargo uçağının Cumartesi günü Yunanistan’ın kuzeyindeki Kavala kenti yakınlarında düştüğünü açıkladı. Bölge sakinleri, kazanın ardından iki saat boyunca ateş topu gördüklerini ve patlamalar duyduklarını bildirdiler.

Yunan Sivil Havacılık yetkilileri, uçağın Sırbistan’dan Ürdün’e gittiğini söyledi. Sovyet yapımı bir turboprop uçak olan An-12, kargo uçağı Meridian tarafından işletiliyordu.

Yunan basını, uçakta sekiz kişinin bulunduğunu ve çoğunluğu patlayıcı olan 12 ton “tehlikeli madde” taşıdığını bildirdi. Ancak yerel yetkililer, kargo hakkında özel bir bilgiye sahip olmadıklarını açıkladı.

Kaza mahallinden yayılan güçlü bir koku nedeniyle önlem olarak, belediye, polis ve itfaiye yetkililerinden oluşan bir koordinasyon komitesi, kaza mahalline en yakın iki mahalle sakinlerine bütün gece pencerelerini kapalı tutmalarını ve kapılarından dışarı çıkmamalarını söyledi.

Yunanistan Sivil Havacılık Otoritesi, pilotun uçağın motorlarından birinde meydana gelen sorun hakkında yetkilileri uyardığı ve pilota Selanik veya Kavala havalimanlarına iniş izni verilerek  en yakın olan Kavala’yı acil iniş yapmak için tercih ettiğini açıkladı.

Hemen ardından uçakla iletişim kesildi. Uçak, havaalanının yaklaşık 40 kilometre (25 mil) batısında düştü.

Paggaio belediye başkanı Filippos Anastassiadis, kazadan bir saat sonra Associated Press’e yaptığı açıklamada;  kazanın ardından iki saat boyunca patlamaların duyulduğunu söyledi.

Bölge sakinleri, kazadan önce bir ateş topu ve bir duman bulutu gördüğünü bildirdi.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ MBP4XPJ5GVLZNJ4K63EEUY4WQE Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ MXTSNDOCDVKTZPF4UF5G73L3RM Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ NB7ZQDORYRMTVPJKOYNSTH7Y3A

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir