Ukraynalı Pilotlar: F-16 Uçakları Beklentileri Aştı

Ukraynalı Pilotlar: F-16 Uçakları Beklentileri Aştı

Ukraynalı pilotlar, Amerikan yapımı F-16 savaş uçaklarının eğitimlerini Batılı ülkelerde sürdürerek olumlu değerlendirmelerde bulundular. Bir Ukraynalı pilot, “Bu uçak, pilotların beklentilerini fazlasıyla aştı. Eğitimleri sırasında aldıkları bilgilerle bile, bu uçağın Hava Kuvvetlerimizin, muharebe havacılığımızın yeteneklerini artırmasına yardımcı olacağına dair büyük umutlar görüyorlar” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri’nden alınacak F-16 savaş uçaklarına yönelik eğitim programını sürdürüyor. Henüz tam sayısı belirlenmemiş olsa da Hollanda, Danimarka ve Norveç’in Ukrayna’ya 60 adet F-16 savaş uçağı gönderme teklifinde bulunduğu belirtiliyor. Ancak, jetlerin tamamının 40 yaşında olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, F-16 uçaklarıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra, bu uçakları kullanarak savunma yeteneklerini artırmayı planlıyor. Ukrayna’ya transfer edilecek olan bu uçaklar, ülkenin savunma kapasitesini güçlendirmek adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

ABD’nin bu eğitim programı, Ukrayna’nın uzun vadeli savunma stratejisi kapsamında destekleniyor. Pentagon Basın Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, ağustos ayında yaptığı açıklamada, bu eğitimlerin Ukrayna’nın savunma gücünü güçlendirmeye yönelik uluslararası çabayı desteklemek amacıyla gerçekleştirildiğini belirtmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir