featured

Ukrayna yönetimi, NATO’dan şimdi de F-16 savaş uçaklarını istiyor

Ukrayna’nın tank talebine başta ret yanıtı veren ancak ABD’nin baskısıyla geri adım atan Almanya, Kiev’e F-16 verilmesine karşı olduğunu açıkladı. Almanya, eğer sevkiyat kararı alınırsa yine baskı sonucu tavrını değiştirir mi merak konusu.

Tank konusunda mutlu sona ulaşan Ukrayna yönetimi, NATO’dan şimdi de F-16 savaş uçaklarını istiyor. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya’dan Ukrayna’ya savaş uçağı sevk edilmesine karşı olduğunu açıkladı. Alman Bakan, “Ben bunu mümkün görmüyorum” dedi.

ALMANYA BİR KEZ DAHA KARARLI

Almanya, ABD’nin de baskısı sonrası Ukrayna’ya Leopard 2 tipi muharebe tankları gönderilmesi yönünde karar almıştı. Ancak Bakan, savaş uçaklarının tanklardan farklı özellikleri bulunduğunu belirterek, uçak sevkiyatına itirazını şu sözlerle gerekçelendirdi:

“Savaş uçakları muharebe tanklarından çok daha karmaşık sistemlerdir ve tamamen farklı bir menzile ve ateş gücüne sahiptir. Bu noktada güncel olarak şiddetle uyarıda bulunacağım boyutlara girmiş oluruz.”

ABD KAPIYI AÇIK BIRAKTI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Ukraynalıların kendilerini savunmak için böyle bir taleplerinin bulunmasının sürpriz olmadığını ifade etti. “Onları bu konuda suçlayamazsınız” diyen Kirby, yeni bir yardıma ilişkin duyuracak bir bilginin olmadığını söyledi.

ALMANYA TANK GÖNDERMEME ISRARINDAN VAZGEÇMİŞTİ

Ukrayna yönetimi, NATO Ülkelerinden tank talep etmişti. Bazı ülkeler bu çağrıya anında olumlu yanıt verirken, Almanya gibi bazı ülkeler olumsuz cevap verdi. Ancak birkaç haftalık müzakereler sonunda, Almanya da ikna edilerek, Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatına izin çıkmıştı. Hatta Berlin yönetimi, üçüncü ülkelerin de ellerindeki Alman tanklarını Kiev’e sevk etmesine izin vereceğini belirtmişti. ABD de Ukrayna’ya Abrams tanklarını gönderecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir