featured

Ukrayna mahkemesi, 14 Rus uçağı hakkında el koyma kararı aldı

 

Son dakika havacılık haberlerine göre; Ukrayna, Kırım’a yasa dışı sefer düzenlemeye devam eden uçakları tespit etme ve cezalandırma çalışmalarını sürdürüyor. Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu, Kırım’a yasa dışı uçuş düzenleyen 14 uçak hakkında daha el koyma kararı alındı.

Herson Şehir Mahkemesi, işgal altındaki Kırım’a yasa dışı uçuş düzenleyerek uluslararası kuralları ve Ukrayna yasalarını ihlal eden Rus hava yolu şirketlerine ait 14 uçak hakkında el koyma kararı aldı. Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, yürütülen soruşturma sonucu Rus hava yolu Gazprom Avia’ya ait 14 yolcu uçağının işgal altındaki yarımadaya “giriş / çıkış” düzenini ve uluslararası uçuş kurallarını ihlal ettiği tespit edildi. Savcılığın başvurusu üzerine mahkeme, uçaklara yönelik el koyma kararı aldı.

Bununla birlikte yapılan açıklamada, en az 37 Rus hava yolu şirketinin işgal altındaki yarımadaya yasa dışı uçuş düzenlediği aktarılırken, “Söz konusu faaliyetler Kırım Savcılığı tarafından Ukrayna egemenliğine zarar veren faaliyetler olarak değerlendiriyor.” denildi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım’a yasa dışı sefer düzenlemeye devam eden uçaklarla ilişkin yürütülen soruşturma sonucu şu ana kadar toplamda 263 uçak hakkında el koyma kararının alındığını açıkladı.

KIRIM’A UÇUŞLAR YASAKLANMIŞTI

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 27.03.2014 tarihli 68/ 262 numaralı Ukrayna toprak bütünlüğüne ilişkin kararına göre; Kırım’ın hava sahası, yarımadanın Rusya tarafından işgaline bağlı olarak kapatıldı.

2014 Nisan ayının başında Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (EUROCONTROL) Kırım’a uçuşları yasakladığını duyurdu. ICAO, yayınladığı resmi bildirisinde, Akmescit havaalanının havacılık yönetim hakkının Ukrayna’ya ait olduğunu belirtmiş ve Rusya tarafından Ukrayna’ya ait havacılık alanına müdahalenin devam etmesi durumunda Rusya’nın havacılığı ve havayolu şirketleri için çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağını açıklamıştı.

Ancak, işgalin başladığı 2014 yılından beri, özellikle Rus hava yolları şirketleri, Kırım’da faaliyet gösteren Akmescit’teki havaalanına uçuşlar gerçekleştirerek, geçici olarak işgal altındaki bölgede Ukrayna’nın hava sahasını ve devlet sınırını ihlal ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir