featured

Ukrayna Hükümeti, havayollarını sakinleştirmek için 592 milyon doları tahsis etti.

 

Ukrayna Hükümeti, Ukrayna’ya uçan havayollarının sigorta şirketlerinin ve uçak kiraya verenlerin korkularını yatıştırmak için yarım milyar dolardan fazla tahsis etti. Rusya’nın şu anda Ukrayna sınırının yakınlarında toplanmış tahmini 130.000 askerle ülkeyi işgal etmeye hazır olduğuna dair endişeler artıyor.

Artan güvenlik endişeleri nedeniyle bazı havayolları Ukrayna uçuşlarını çoktan iptal etti, bazıları ise uçak kiralayanların talebi üzerine uçakların yönünü değiştirdi. Hafta sonu, KLM Royal Dutch Airlines , Ukrayna’nın başkenti Kiev’e günde iki kez olan uçuşlarını askıya aldığını doğruladı. Birkaç hafta önce KLM, uçuş ekiplerinin Ukrayna’da gece konaklamasını durdurmuştu.

Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın Ukrayna uçuşlarını yeniden gözden geçirdiği bildirilirken, Ukraynalı charter havayolu SkyUp, uçağın İrlandalı sahibinin uçağının Ukrayna hava sahasında uçmasını yasaklayınca ne yapacağını şaşırdı.

Sigorta Reasörleri Ukraynalı sigorta şirketlerine uçakların sigortalarının savaş riskleri kapsamında olmadığını söylediği bildirildi. Havayollarının, sigortacılarının ve kiraya verenlerin zihninde 2014’te Malezya Havayolları’na ait bir uçağın Ukrayna üzerinde vurulması olayıyla tazelendi.

Bir havayolu sözcüsü, “Lufthansa Ukrayna’daki durumu çok yakından izliyor” dedi. KLM, “Bir sonraki duyuruya kadar Ukrayna hava sahasından geçen KLM uçuşu yok” dedi.

Bununla birlikte, Ukrayna Hükümeti, ülke içi ve dışı uluslararası uçuşları sürdürme konusunda kararlı. Pazar günü hükümet, uçuşların devam etmesi için 592 milyon ABD doları tahsis etti.

Ukrayna Başbakan Denys Shmygal, “Hükümet, Ukrayna hava sahasındaki uçuşların sürekliliğini garanti altına almak için 16,6 milyar UAH (592 milyon ABD Doları) tahsis ediyor. Bugünkü karar, hava taşımacılığı pazarındaki durumun istikrara kavuşturulmasına izin verecek ve kiralama ve sigorta şirketlerine devlet garantileri sağlayacak. Bu karar, yolcu hava taşımacılığı pazarındaki durumu istikrara kavuşturacak ve şu anda yurtdışında olan vatandaşlarımızın Ukrayna’ya dönüşünü garanti edecek” dedi.

Yine Pazar günü yayınlanan bir başka açıklamada, Ukrayna Hükümeti ülke üzerindeki hava sahasının açık olduğunu ve devletin havayolları için riskleri önlemek üzerinde çalıştığını söyledi.

Pazar günü Wizz Air, Kiev’in Sikorsky Uluslararası Havalimanı’na uçan tek yabancı havayolu oldu. Yerel havayolları Bees Airline ve Motor Sich Airlines, Kiev’e ve Kiev’den sınırlı uluslararası uçuş hizmetleri vermektedir.

Daha yoğun Boryspil Uluslararası Havalimanı’nın karşısında, Ryanair, Qatar Airways, flydubai, SWISS, Lufthansa ve Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere çeşitli havayollarının Pazar günü inmesi planlanan uçuşları vardı. Bu havayolların çoğunun Pazartesi günü geri dönmesi planlanıyordu, ancak durum düzelene kadar bunu yapmaları pek mümkün değil gibi.

Ukrayna Hükümeti, mümkün olduğunca çok sayıda havayolunun uçuş yapmasını istiyor. Ülkeyi birbirine bağlı ve insanların girip çıkmasını sağlamak istiyorlar. Bu havayolları ve taşıdıkları insanlar, bir Rus istilasına karşı küçük psikolojik bir tampon sağlamaya da yardımcı oluyor.

Önümüzdeki hafta boyunca, yarım milyar dolar finansmanın işe yarayıp yaramadığını, havayollarını seferlerini teşvik edip etmediğini göreceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir