Ukrayna, Bayraktar TB2 Drone'larında Seyir Füzesi Yükseltmesi İstiyor

Ukrayna, Bayraktar TB2 Drone’larında Seyir Füzesi Yükseltmesi İstiyor

Yeni bir rapora göre Ukrayna, seyir füzeleri fırlatabilen Türk yapımı insansız hava araçları alabilir ve  Kiev’in Rusya’nın savunma hatlarının gerisine saldırma kabiliyetini artırabilir.

Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar, Radio Free Europe/ Radio Liberty’ye yaptığı açıklamada Bayraktar Akıncı insansız hava araçlarından herhangi birini Ukrayna’ya hibe edip etmeyeceğini “bildiğim kadarıyla değerlendirme aşamasında” dedi.

Ukrayna, Rus güçlerine karşı mücadelesinde uzun süredir Bayraktar TB2 insansız savaş hava araçlarından (SİHA) yararlanıyor.

Savaşın ilk günlerinden itibaren Ukrayna ordusu için kısa sürede başarılı oldular, ancak Rusya’nın savaşın aylar sonrasında hava savunmasını güçlendirmesiyle Ukrayna semalarından kayboldular. ABD’li düşünce kuruluşu Center for Naval Analyses’te analist olan Samuel Bendett Mayıs ayında Insider’a yaptığı açıklamada “Rus ordusu kendini toparladıktan sonra birçok TB2’yi düşürmeyi başardı” dedi.

Bayraktar TB2’lerin Şubat 2022 sonlarında topyekün savaşın başlamasından bu yana teyit edilmiş beş Rus tankını, sekiz zırhlı savaş aracını, Moskova’nın karadan havaya 15 füze sistemini ve 10 helikopterini imha ettiği belirtiliyor. Hollandalı açık kaynak istihbarat kuruluşu Oryx’e göre Ukrayna teyit edilmiş 24 TB2 kaybetti.

Temmuz ayında Baykar, Bayraktar TB2’leri için Ukrayna topraklarında bir üretim tesisinin inşaatına başladı. Haluk Bayraktar, Eylül sonunda Kiev’de düzenlenen bir konferans sırasında yaptığı açıklamada, tesisin önümüzdeki 18 ay içinde faaliyete geçebileceğini söyledi.

Bayraktar, “Ukrayna ordusu ne ürettiğimizi çok iyi biliyor. Dolayısıyla planımız elimizdeki tüm sistemleri burada üretmek.” ifadesini kullandı.

İngiltere merkezli insansız hava aracı uzmanı Steve Wright’a göre Akıncı, Bayraktar’ın artık meşhur olan TB2 insansız hava aracından “büyük bir adım.”

Akıncı “Bayraktar TB2’den daha uzun ve daha geniş”, kanat açıklığı ise yaklaşık 65 metreye ulaşıyor. Baykar, gelişmiş insansız hava aracının açıklamasında 1.500 kilograma ya da kabaca 3.300 kiloya kadar “çeşitli faydalı yükler” taşıyabildiğini belirtti ve “savaş uçaklarıyla gerçekleştirilen operasyonları yürütebildiğini” ekledi. Bu da havadan karaya ve havadan havaya saldırı görevlerinde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ukrayna 20. ayına giren zorlu savaşını hava üstünlüğü olmadan ve hava kuvvetlerinde sınırlı sayıda savaş uçağı olmadan sürdürüyor. Her ne kadar Ukraynalı pilotlar ABD yapımı F-16’ları uçurmak üzere eğitim alıyor olsalar da, dördüncü nesil jetlerin Ukrayna’ya yıl sonundan önce mi yoksa 2024’ün başlarında mı ulaşacağı henüz belli değil.

Bu jetler olmadan Ukrayna, Rusya’nın hava sahası üzerindeki kontrolüne karşı koymakta zorlanıyor. Kiev, Birleşik Krallık ve Fransa tarafından sağlanan Storm Shadow ve SCALP seyir füzeleri gibi uzun menzilli füzeleri fırlatabilen nispeten sınırlı sayıda Sovyet dönemi uçağına sahipti.

Bayrak, Akıncı insansız hava aracının, görsel menzilin ötesinde olarak lanse edilen Gökdoğan havadan havaya füzesi, Bozdoğan kızılötesi güdümlü füze ve SOM stand-off seyir füzesi de dahil olmak üzere bir dizi füzeyle uyumlu olduğunu söyledi. SOM füzesi, Storm Shadow ve SCALP füzeleri için tipik olarak verilen 155 mil menzile büyük ölçüde benzer bir menzile sahip.

Bayrak, “Akıncı ile havadan bombardıman da mümkün olacak ve bu da savaş uçaklarının yükünü azaltacak,” dedi.

Wright, Storm Shadow gibi seyir füzelerinin ağırlığının genellikle yaklaşık 2,900 pound olduğunu ve Akıncı’nın bunu kaldırabildiğini, bunun da drone mühendisliği açısından büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Wright’a göre “Ancak bundan sonraki zorluk, füzeyi güvenilir bir şekilde taşımak ve serbest bırakmak için gereken tüm sistemleri eklemek olacak” ve bu da normal koşullarda muhtemelen yıllar alacak. “Ancak Ukraynalıların Storm Shadow’u Su-24 saldırı uçaklarına takma hızı beni hayrete düşürüyor ve aynı numarayı Akıncı için de yapabileceklerini düşünüyorum” dedi.

İHA’nın özelliklerine göre, yaklaşık 40,000 feet yükseklikte uçabilecek ve 24 saate kadar havada kalabilecek. TB2 ise 18,000 feet civarında uçuyor, maksimum irtifası 25,000 feet ve 150 kg ya da kabaca 330 poundluk çok daha küçük bir yük taşıma kapasitesine sahip.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir