Uçuşlarda GPS Saldırıları Artıyor: Tehlike Sinyali!

Uçuşlarda GPS Saldırıları Artıyor: Tehlike Sinyali!

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı, son 8 ay içinde 46 binden fazla uçuşta GPS uydu sorunları yaşandığını duyurdu. Bu süreçte artan sinyal karıştırma saldırıları endişe verici bir boyuta ulaşırken, saldırıların kaynağı henüz netlik kazanmış değil. Uzmanlar, saldırıların arkasında Rusya’nın olabileceğine dair spekülasyonlar yaparken, Kremlin’den herhangi bir yanıt gelmedi.

GPS sinyaline dayalı bu saldırılar, uçakların gerçekte olduğundan farklı bir konumda olduklarını göstermek için sahte sinyallerin kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor. Son 8 ayda sadece İngiltere’de 3.500’den fazla yolcu uçağının bu tür saldırılara maruz kaldığı belirtiliyor. Havayolu şirketleri, bu tür durumlarla başa çıkabilmek için çözüm yolları arıyor.

RyanAir yetkilileri, saldırıların ardından GPS’te yaşanan sorunlara karşı alternatif sistemlerin devreye sokulduğunu açıkladılar. Ancak savaş uzmanı Dr. Jack Watling’e göre, Rusya uzun süredir GPS’i bir tür taciz aracı olarak kullanıyor ve Rus birliklerinin bulunduğu bölgelerde uçaklar için benzer sorunlar sık sık yaşanıyor.

Rusya’nın bu tür faaliyetleriyle ilgili daha önceki örnekler de bulunuyor. Geçtiğimiz mart ayında Rusya’nın, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps’ı taşıyan uçağın Polonya’ya inişini engellediği iddia edilmişti. Bu olay, Rusya’nın benzer eylemleri gerçekleştirmiş olabileceği iddialarını güçlendirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir