Uçuşlara yasak! OHAL Sonrası DHMİ’den Kabus Gibi NOTAM

Uçuşlara yasak! OHAL Sonrası DHMİ’den Kabus Gibi NOTAM

Uçuşlara yasak! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın toplantısında belirttiği Olağan Üstü Hal (OHAL) 3 ay süreyle tüm ülkede yayınlancak.

Havacılık sektörü de alınan karar ile OHAL şartlarını uygulamaya başladı. DHMİ, yayınlanan NOTAM gereği, Türkiye genelinde görerek uçuşlara (VFR) üç ay süreyle yasak getirildi.

Yasak getirilen uçuşlar arasında kargo uçakları, yangın ve taksi yapan şirketler ve ambulans uçaklarını kapsamayacak.

NOTAM‘dan en çok uçuş eğitimi veren kuruluşlar etkilendi. VFR uçuş eğitimi veren uçuş eğitim organizasyonları, bu kararla birlikte üç ay süreyle faaliyetlerine durdurmak zorunda kaldı.

Bu karar sonrası birçok uçuş okulunun sıkıntılı bir süreç yaşaması öngörülürken pilotaj eğitimi alan yüzlerce öğrenci yasak sebebiyle eğitimlerini geç tamamlamak zorunda kalacak.

VFR uçuşları kapsayan yasağın esnetilmesi için uçuş okullarının girişimlerde bulunacağı kaydedildi.

NOT/ Tarafımıza gelen son bilgide VFR uçuşlarla ilgili Notam’ın sadece İstanbul ve Ankara’da uygulanacağı söyleniyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
nitekim!
3 yıl önce

Nitekim darbe olması halinde sıkı yonetim olacagindan teorik egitimler bile verilemiyecek,sivil havacılık sekteye ugrayacak,memleketin bütün kuruluşları siki yonetim ile idare edilecek belki idamlar olacak ve ne similator nede uygulamalı egitimlrr verilebilecek ve akabinde gelisen sivil havacılık kurumları bir bir kapanacakti.
Uc ay teorik ve smilitor egitimleri alinabilecek olmasi sanirim havacilik sektörünü o kadar da sekteye ugratmaz cok şükür.

kredi dikkat
3 yıl önce

pilotaj öğrencisi ve 24 ay ödemesiz kredi alanlar çok zor durumda kalcak, zaten atpl ve ardından bir şirketle yada havacılık okuluyla anlasıp tip egitimine baslanması ve bir süre çok komik bir ücretle stajyer olarak ucurtulmasının ardından ancak ucu ucuna 24 ay sonra normal bir pilot gibi ucan insanlar şimdi vfr engeliyle 3 ay erteelenmesi demek birçok insanı çok ama çok sıkıntıya sokacak. ya bankalarda buna göre bir önlem almak zorunda ya da destek gerekli.